SON EKLENENLER
Yunanistan'dan Türk uçaklarına taciz

Yunanistan'dan Türk uçaklarına taciz

GÜNDEM/TÜRKİYE
1 yıl önce
18944 Görüntülenme

Milli Savunma Bakanlığı, Yunanistan’ın Adalar denizi ve Akdeniz'de gerilimi tırmandırmaya, provokatif taciz ve ihlallerini sürdürmeye devam ettiğini bildirerek, NATO harekat görevleri sırasında Türk uçaklarına tacizde bulunduğunu, Türkiye’nin de en uygun şekilde karşılık verdiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı’nın haftalık bilgilendirmesinde, Yunanistan’la Adalar Denizi ve Doğu Akdeniz’de yaşanan sorunlara geniş bir yer ayrıldı.

Yunanistan’ın diyalog yerine uzlaşmaz bir tutum sergilemeye devam ettiği vurgulanırken şu bilgilere yer verildi:

“Yunanistan 23 Kasım’da aynı gün içerisinde yayınladığı, ikisi daha önce tarafımızdan ilan edilmiş atış-eğitim sahaları ile çakışan, Gayri Askeri Statüdeki Adaları kapsayan 3 NAVTEX ilanıyla kışkırtıcı tutumunu devam ettirmektedir. Yunanistan’ın uluslararası hukuka aykırı bir şekilde yayınladığı NAVTEX’lere, mukabilinde, itiraz NAVTEX’lerimiz yayınlanmıştır.

Yine Yunanistan tarafından, NATO’nun Deniz Muhafızı Harekâtı’na yardımcı destek görevi icra eden Deniz Karakol Uçaklarımıza ve NATO kapsamında Hava Kuvvetlerimizin icra ettiği NEXUS ACE görevlerinde, Türk uçaklarının uluslararası hava sahasında bulunduğu sırada tacizde bulunulmuştur. Yapılan taciz hareketlerine en uygun şekilde karşılık verilmiştir.”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com