SON EKLENENLER
İsrail'e ikinci Sa’ar 6 korveti

İsrail'e ikinci Sa’ar 6 korveti

DENİZ/
9 ay önce
4335 Görüntülenme

Dünyanın en modern korvetleri arasında sayılan Sa'ar 6 sınıfı "INS Oz" ThyssenKrupp Marine Systems'in Kiel'deki tersanesinde düzenlenen törenle İsrail Donanmasına teslim edildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Alman ThyssenKrupp Marine Systems tarafından 4 Mayıs 2021'de yapılan açıklamaya göre, dört SA'AR 6 sınıfı korvetten ikincisi de İsrail Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi.

Gemi İsrail'e ulaştıktan soran büyük çoğunluğu İsrail savunma sanayii tarafından üretilen savaş sistemleri donatılacak. Bu süreç tamamladıktan sonra "Oz", operasyonel olarak hizmete girecek.


İsrail ile Almanya arasında dört Sa'ar 6 korvetin inşasına ilişkin sözleşme Mayıs 2015’te imzalandı. Tasarım aşamasından sonra, İlk gemi "INS Magen'in inşası Şubat 2018’de çelik kesme töreni ile başladı. İlk çelik kesiminden sadece 15 ay sonra gemi, denize indirildi. Toplam dört geminin inşasını kapsayan proje de geri kalan iki geminin ise 2021 yılı içinde İsrail Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.K-130 modeli temel alınarak inşa edilen Sa’ar 6 yaklaşık 2.000 ton ağırlığında ve 90m uzunluğundadır. Gemide su üstü hedefleri için kullanılacak 8km+ menzile sahip DART Güdümlü Mühimmatı kullanabilen 76mm Oto Melara Topu, 16 Gabriel gemisavar füze sistemi, hava hedeflerine karşı 32 mermi kapasiteli Barak 8 hava savunma sistemi, Rafael ürünü C-DOME özsavunma silah sistemi, iki 324mm Üçlü Torpido Fırlatıcısı ve Aktif Dizinli S-Bant EL/M-2248 MFSTAR Radarının yer alıyor.

İnşa edilen gemilerin ana görevlerinin, İsrail’in münhasır ekonomik bölgesi içerisinde yer alan açık deniz gaz platformlarını korumak olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com