SON EKLENENLER
ASELSAN M60T Tank modernizasyonlarını tamamladı

ASELSAN M60T Tank modernizasyonlarını tamamladı

KARA/
9 ay önce
4441 Görüntülenme

M60T tanklarının atış gücü ve beka yeteneklerini artıran ASELSAN, Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen FIRAT-M60T Projesi kapsamında bir yıldan az sürede çok sayıda M60T tankının modernizasyonunu tamamladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ASELSAN tarafından modernize edilen M60TM tankları Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı Operasyonlarının bel kemiğini oluşturmuş ve operasyonların her kademesinde yüksek başarı ile görev almışlardır. M60T modernizasyonu kapsamında dünya üzerindeki en modern M60 tanklarından biri elde edilerek tankların gerek yakın-orta mesafe atış kabiliyeti, gerekse yakın uzak mesafe beka ve savunma yetenekleri, gerekse de tankın ve personelin idamesine yönelik yetenekleri üst seviyelere çıkarıldı.M60TM Tankı’nın atış kontrol sisteminin bakım/idamesine yönelik faaliyetleri kolaylaştırmak ve yurt dışına bağımlılığı azaltmak amacıyla ASELSAN tarafından milli imkânlarla geliştirilen VOLKAN-M Atış Kontrol Sistemi’nin ilk atışlı testleri gerçekleştirildi. Tankları anti-tank saldırılarından korumayı amaçlayan PULAT Aktif Koruma Sistemi’nin kalifikasyon testleri başarıyla tamamlandı.

PULAT entegrasyonu tamamlanan tanklar, hali hazırda sahada aktif olarak kullanılıyor. Bu sayede Türk Silahlı Kuvvetleri dünyada aktif koruma sistemini muharebe koşullarında kullanan 3 ülkeden biri oldu. Leopard2A4 tanklarının anti-tank tehditlerine karşı koruma seviyesinin artırılması kapsamında zırh paketi çözümlerinin testleri de tamamlandı. Bu kapsamda ilk parti tanklar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunuldu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com