SON EKLENENLER
ALPAGU’dan hedefe tam isabet

ALPAGU’dan hedefe tam isabet

HAVA/
5 ay önce
2168 Görüntülenme

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM) tarafından geliştirilen Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi Alpagu'nun mühimmatlı test atışını başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Başkan Demir konuya ilişkin sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, "Kendisi hafif etkisi ağır Alpagu'dan tam isabet. STM'nin milli mühendislik kabiliyetiyle geliştirdiği tek er tarafından gece-gündüz etkin operasyon yapabilen Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi Alpagu mühimmatlı test atışını başarıyla gerçekleştirdi. Durmak yok yola devam." ifadelerine yer verdi.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz'de sosyal medya hesaplarından, "Bugün bizim için gurur dolu bir gün! Mühendislerimiz tarafından milli imkanlarla geliştirilen, Taşınabilir Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi'miz Alpagu'nun mühimmatlı test atışını başarıyla gerçekleştirdik." paylaşımını yaptı.

Savunma Sanayii Başkanlığı ise Alpagu'nun test atışına ilişkin yaptığı açıklamada, "Tek er tarafından gündüz ve gece etkin operasyon yapabilen Alpagu, Aksaray Atış Alanı'nda gerçekleştirilen test atışında hedefini tam isabetle vurdu. Fırlatıldıktan sonra, yaklaşık 10 dakika boyunca uçuşunu gerçekleştiren Alpagu, görüntü takip yazılımı vasıtasıyla hedef takibini yapmıştır. Yüksek manevra kabiliyeti ile hedef tarafından son ana kadar tespit edilemeyen Alpagu, üzerindeki mühimmat ile hedefini imha etmiştir." bilgisini paylaştı.

Hızlı ve öfkeli: ALPAGU

Kara unsurları için taktik seviyede hem keşif ve gözetleme hem de görüş hattı dışında kalan hedefleri yüksek isabetle vurmak için tasarlanan, tek er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumandayla görev yapabilen sabit kanatlı taşınabilir akıllı mühimmat sistemi olan Alpagu, STM tarafından milli imkanlarla geliştirilen, gömülü ve gerçek zamanlı, görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmaları yardımıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı gece-gündüz etkin olarak kullanılabiliyor.

"Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi", "Fırlatıcı Lançer" ve "Yer Kontrol İstasyonu" bileşenlerinden oluşan Alpagu'nun kabiliyet ve yetkinlikleri şu şekilde:

- Gündüz ve gece etkin operasyon

-Tali zararları en az olacak şekilde otonom hassas vuruş

-Hareketli hedeflerde hedefe yönelim ve takip

-Yüksek performanslı seyrüsefer, kontrol ve güdüm algoritmaları

- Tek er tarafından kullanılabilme

- Uçuş sonlandırma veya kendini imha modları

- Gelişmiş ve özgün elektronik mühimmat emniyeti, kurma ve ateşleme

- Özgün milli gömülü donanım ve yazılım

-Yüksek yanal görüş açısı

-Gömülü ve gerçek zamanlı nesne tespit, teşhis, takip ve sınıflandırma

Teknik Özellikler

  • Menzil : < 10 km
  • Görev Süresi : 10 dakika
  • Görev Irtifası : 400 ft (AGL)
  • Seyir Hızı : 50 knot
  • Maksimum Hız : 65 knot
  • Ağırlık : 1.9 kg
  • Sıcaklık : -20 / + 50 °C
  • Güç : LiPo Batarya
  • Hazırlık Süresi : Azami 1 dakika

Kaynak: www.defenceandtechnology.com