SON EKLENENLER
Yunanistan'dan 'Romeo' hamlesi

Yunanistan'dan 'Romeo' hamlesi

DENİZ/
1 yıl önce
21159 Görüntülenme

Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimin ardından, ekonomik krizlerle boğuşmasına rağmen silahlanma faaliyetlerine ağırlık vereceğini açıklayan Yunanistan, ABD'ye MH-60R Romeo helikopteri siparişi verdi.

ABD Savunma Bakanlığı 26 Ekim’de yaptığı açıklamada, Lockheed Martin’in Yunanistan’a dört adet MH-60R Romeo helikopteri tedariki için sözleşme imzaladığını duyurdu. Böylece Yunanistan Deniz Kuvvetleri, MH-60R kullanıcısı 6. ülke oldu. MH-60R'leri tercih eden ülkeler arasında ABD, Avustralya, Danimarka, Suudi Arabistan ve Hindistan yer alıyor.

196 milyon dolar değerindeki sözleşme kapsamında çalışmaların 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

Ege ve Doğu Akdeniz'de Türkiye ile artan gerilim nedeniyle Atina,  dünyanın en gelişmiş deniz helikopteri olarak kabul edilen MH-60R ile donanmanın denizaltı savunma harbi kabiliyetini yükseltmeyi ve denizlerde daha fazla söz sahibi olmayı hedefliyor.

Amerikan Donanması’nın gemi konuşlu hava gücünün bel kemiğini oluşturan MH-60R helikopterleri, zorlu hava koşullarında görev yapabiliyor. Sonoboy, daldırma sonarı ve yüzey tarama radarı gibi donanımlarla denizaltı savunma harbi ve yüzey harbi görevlerinin yanı sıra malzeme nakli ve arama-kurtarma operasyonlarını gerçekleştirebilen helikopter ana rotorları ve kuyruğu gemilerin hangar kısmına rahat konuşlanabilmesi için katlanabilir özelliktedir. Helikopterin silah sistemleri arasında AGM-114 Hellfire füze sistemi, Mk 46 ve Mk 54 hafif torpido yer alıyor.

1.425kW değerinde güç üreten iki General Electric T700-GE-401C turboşaft motor tarafından desteklenen helikopter, maksimum 275 km hıza ulaşabiliyor. Menzili 834 km olan MH-60R yaklaşık 6.895 kg ağırlığa ve maksimum 10.659 kg kalkış ağırlığına sahiptir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com