SON EKLENENLER
Yunanistan'a bir teklif de İspanya'dan

Yunanistan'a bir teklif de İspanya'dan

DENİZ/
8 ay önce
4472 Görüntülenme

İspanyol Navantia, Yunanistan'ın yeni nesil fırkateyn tedarik etmek için başlattığı modernizasyon programında, Yunanistan'a dört F110 fırkateyni teklifini sundu.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Navantia, Yunan Donanması için 4 adet F110 sınıfı çok amaçlı fırkateyn ve Hydra sınıfı savaş gemilerinin modernizasyonunu teklif etti. Gemiler, Navantia'nın İspanya'daki Ferrol tersanesinde inşa edilecek.

Navantia, Yunan gemi inşa endüstrisi ile işbirliğinin yanı sıra programın önemli bir parçası olarak Yunanistan'daki gemi inşa kabiliyetini geliştirmek için bir teknoloji ve yetenek transferi planı da sundu.

Navantia tarafından geliştirilen SCOMBA savaş yönetim sisteminin yanı sıra, endüstri 4.0 teknolojileri kullanılarak inşa edilecek gemilerin, sayısal bir ikizi (digital twin) de olacak. F-110, inşasında katmanlı imalat teknolojisi ile üretilen bileşenlerin de bulunduğu ilk İspanyol platform olma özelliğine sahip.145 metre uzunluğundaki geminin genişliği ise 18 metre olacak. 6 bin 100 ton deplasmana sahip olması planlanan platformlar, 150 kişilik mürettebatla idare edilecek. Gemi SM-2 ve ESSM hava savunma füzesi, 8 adet gemisavar füzeleri ve 127 mm'lik bir ana top ile donatılacak. 

Gemi, 15 knot (27,8 km) hızda 4.100 mil (6.600 km) maksimum seyir menzili ile 25 knot (46 km) azami hıza ulaşma kabiliyetine sahip olacak.

Mart ayında Yunanistan'a modernizasyon programı kapsamında, Hollandalı gemi yapımcısı Damen, SIGMA 11515, geçtiğimiz günlerde Fransız gemi inşa şirketi Naval Group ise Belharra (FDI) sınıfı fırkateyni teklif etti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com