SON EKLENENLER
Yunanistan Parlamentosu 'Rafale' onay verdi

Yunanistan Parlamentosu 'Rafale' onay verdi

HAVA/
10 ay önce
12256 Görüntülenme

Yunanistan Parlamentosu, Fransa'dan 18 Rafale savaş uçağı alımını öngören yasa tasarısını onayladı.

Parlamentoda yapılan oylama oturumunda, 2,5 milyar avroya mal olacak 6'sı yeni 12'si ikinci el 18 Rafale savaş uçağının satın alınmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.

Savunma Bakanı Nikos Panayotupulos, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, parlamentodan geçen tasarının "her yöne net bir mesaj ilettiğini" savundu.

Fransa'dan ilk teslimatın temmuz ayında alınacağı, 18 uçağın tamamının teslimat 2023 yılı ortasını bulacağı belirtildi.

Geçtiğimiz yıl ekonomisinin yüzde 10,5 daralacağı öngörülen savunmaya 2021 için 5,49 milyar avro, savunma harcamalarındaki silahlanma kalemlerine ise 2,5 milyar avro pay ayrıldığını açıklayan Yunanistan'ın askeri harcama planı son 11 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

1996'daki Kardak krizinden sonra büyük bir silahlanma programı yürüten Yunanistan, 2010 yılında içine girdiği ekonomik krizden sonra askeri harcamalarını düşürmüştü.

Gelecek 10 yılda 10 milyar avroluk silahlanma harcaması yapmayı planlayan Yunan yetkililer, ülke ordusuna da 15 bin yeni askeri personel takviyesi yapmayı tasarlıyor. Ayrıca Yunanistan'ın, Amerikan Lockheed Martin tarafından yapılan F-16 filosunu güncelleme projesinin, yaklaşık 1,25 milyar avroluk maliyetle 2027'de tamamlaması bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com