SON EKLENENLER
Yunan Donanması için

Yunan Donanması için "Ağır Torpido"

DENİZ/
1 yıl önce
22717 Görüntülenme

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile yaşanan gerilimin ardından, krizlerle boğuşmasına rağmen silahlanma konusuna ağırlık vereceğini açıklayan Atina, Papanikolis sınıfı denizaltılarda kullanılmak üzere Alman Atlas Elektronik firması ile DM2A4 Ağır Torpido tedariki anlaşması imzaladı.

Uzun bir tedarik sürecinin ardından, Yunan Donanması ağır torpidolar için Alman Atlas Elektronik ile önemli bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, yeni SeaHake mod 4 torpidolarının tedarikini, mevcut torpidoların yükseltilmesini ve yedek torpido pillerinin teslimatını kapsıyor.

105 milyon Euro değerindeki anlaşma:

  • 36 yeni DM2A4 Seehecht (SeaHake Mod 4) ağır sınıf torpidolarının tedariki,
  • Mevcut bir SUT Mod0 torpidolarının SUT Mod4 varyantına yenilenmesi ve yükseltilmesi,
  • “Çok sayıda” torpido bataryası teslimatı

Halihazırda Yunan Donanmasının envanterinde modern ağır torpido bulunmuyor. Bu durum Yunan denizaltı filosu için büyük bir zafiyet oluşturuyor. Bu sebeple Yunanistan, dört Papanikolis sınıfı Tip 214 ve Okeanos Tip 209/1500 denizaltılarından oluşan filosunu yeni torpidolarla donatmak zorunda kaldı . DM2A4 Seehecht  torpidosu Eski AEG SUT ve SST-4 torpidolarının yerini alacak.

Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde de yer alan DM2A4 Ağır Torpidosu 1.530 kg ağırlığa ve 6.22 m uzunluğa sahiptir. 50 deniz milini aşan hızlara çıkabilen torpidonun menzili 27 deniz milidir.

"Ordumuzu güçlendireceğiz"

Yunanistan Başbakanı Miçotakis Almanya'dan satın alınacak olan torpidolarla ilgili şunları söyledi: "Silahlı Kuvvetleri güçlendirmeye karar verdik. Bu, özellikle denizaltılar olacak. Denizaltılarımızın yeteneklerinden tam olarak yararlanabilmemiz için Almanya'da üretilen DM-2A4 ağır tip torpidolarından 36 adet alacağız. Eski SUT torpidolarında modernizasyonu gerçekleştirilecek."

Kaynak: www.defenceandtechnology.com