SON EKLENENLER
Yerli, Millî ve Akıllı 'HGK-82'

Yerli, Millî ve Akıllı 'HGK-82'

HAVA/
5 ay önce
1920 Görüntülenme

Genel maksat bombalarını hassas vuruş kabiliyetine sahip akıllı mühimmatlara çevirerek, üstün güdüm teknolojisiyle gece-gündüz tüm hava koşullarında görev yapabilen Hassas Güdüm Kiti HGK-82, Milli Savunma Bakanlığı Tedarik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile ASFAT arasında imzalanan protokol kapsamında, ASFAT Ana Yükleniciliğinde TÜBİTAK SAGE’nin teknik desteği ile üretilmekte ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine verilmektedir.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Türkiye'nin dışa bağımlılığını ortadan kaldırarak oyun değiştirici ve söz sahibi bölgesel bir güç olmasına imkân tanıyan kritik projelerden birisini oluşturan bu proje kapsamında, TÜBİTAK SAGE'nin özgün tasarımı küresel konumlama modülü KÂŞİF kullanılarak, 3'üncü Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde, MK-82 bombalarına güdüm kiti seri üretimi gerçekleştiriliyor.

Yabancı emsalleriyle rekabet edebilir bir şekilde yerli ve millilik oranı %80’in üzerine çıkan HGK-82 Projesi kapsamında, montaj ve test faaliyetleri 3’üncü Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde yapılıyor.

Proje kapsamında üretimi tamamlanan 200 adetlik ilk 2 partinin muayene, kabul faaliyetleri ve atış testleri başarıyla tamamlandı. Toplam 1000 adet HGK-82 teslimatlarının partiler halinde 2022 yılı içinde tamamlanması planlanıyor.

Daha az bombayla daha çok hedef

MK-82 bombalarına menzil ve isabet hususlarında maliyet etkin bir şekilde üstün performans özellikleri kazandıran HGK-82 Kitleri; uçuş esnasında yeniden hedef belirleme özelliklerine sahip olup 25,000 ft- 40,000 ft [7,620 m-12,192 m] arası irtifalardan atıldığında 15 km 27 km arasında menzil sağlamaktadır.

Hedefi vuruş hassasiyeti [CEP] 10m'nin altında olan HGK-82 kitlerinin kabul atışlarında tüm hedefler, 3m'nin altında vuruşla büyük başarı sağladı.

Üstün hassasiyet ile hem ikincil hasarı asgari seviyeye çeken hem de görev başına daha az bomba, sorti ve personel kullanımına imkân vererek yüksek lojistik kolaylık sağlayan HGK-82 kitleri;

  • F-4E/2020 için tekli,
  • F-16 PO-III için tekli, ve
  • F-16 PO-III için BRU-57 [Bomb Release Unit] ile ikili olacak şekilde sertifiye edilmiştir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com