SON EKLENENLER
Yerli 'Deniz Topu' test atışlarına başlayacak

Yerli 'Deniz Topu' test atışlarına başlayacak

DENİZ/
4 ay önce
2712 Görüntülenme

Makina Kimya Endüstrisi (MKE) Genel Müdürü Yasin Akdere, "Deniz Kuvvetlerimizin ihtiyacı olan ve milli savaş gemimiz MİLGEM’lerin vurucu gücünü oluşturan 76/62mm Deniz Topu geliştirme faaliyetlerinde son aşamaya gelindi test atışlarına başlayacağız" dedi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

SAHA İstanbul ile Çorum Sanayi ve Ticaret Odası iş birliğiyle düzenlenen Çorum Savunma Sanayi Buluşması etkinliğinde MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere, 76/62 mm Deniz Topu Projesinde test atışlarının başlayacağını açıkladı.

Akdere, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

"MKE olarak 76 mm deniz topunu yapıyoruz. Bir dış ülke, ülke ismi anmayalım (İtalya) bir müttefik ülke yapıyor, 8.2 milyon Euro’ya bunu satıyor. Parayı peşin veriyorsunuz 24 ay sonra alırsın diyor ama günü geldiğinde Avrupa Birliği ambargo koyduğundan dolayı sana deniz topunu teslim edemiyoruz diyorlardı.

Normalde 72 ayda tamamlanacak bir AR-GE’yi nasıl kısa zamanda tamamlarız dedik. Çözüm ortağı firmalarla 12 ay gibi bir sürede AR-GE’mizi bitirdik. Şu anda montaj aşaması durumundayız. Önümüzdeki ay atışlarımızı yapacağız ve başta Deniz Kuvvetlerimizin ihtiyacı olan deniz topunu kendimiz üretir halde olacağız. Ama şöyle bir durum var. Bu projeye başladığımızda bunlar nasıl olsa bunu yapamaz demişlerdi. Projenin 4. ve 5. ayında proje yeşermeye, olgunlaşmaya başlayınca firma Türkiye’deki lobi aktivitelerini çoğaltarak biz bunu size verelim, 8.2’ye değil 5.1’e verelim hatta eğitim mühimmatlarını da yanında verelim dedi. Telefon çaldı, baktım sayın bakanım arıyor. Yasin, ne kadara bitiriyorsun bu ürünü dedi. 4.7 milyon dolara bitiriyoruz sayın bakanım dedim. 4.7 değil gerekirse 14.7 milyon dolar harcayacaksın bu proje hayata geçecek. Geri adım atılmayacak dedi. Böyle de bir irade var şu anda bizim arkamızda."Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde yer alan Gabya sınıfı fırkateynler, ADA sınıfı korvetler ve Rüzgar, Doğan sınıfı, Yıldız sınıfı ve Kılıç sınıfı hücumbotlarda İtalyan OTO Melara 76 mm gemi topu kullanılıyor.

76/62 Deniz Topu Teknik Özellikleri

  • Silah sistemi menzili 16 km’dir.
  • Namlu çapı 76 mm, boyu 4700 mm’dir.
  • Namlu su soğutma sistemine sahiptir.
  • Atim hızı max. 80 atım/dk dır.
  • Silah sistemi mühimmatsız 7500 kg, mühimmat ile birlikte 8500 kg ağırlığa sahiptir.
  • Silah sistemi 70 mühimmat kapasiteli döner cephaneliğe sahiptir.
  • Silah sistemi hava, kara ve deniz hedeflerine karşı etkilidir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com