SON EKLENENLER
Yeni uçak gemisi için güç birliği

Yeni uçak gemisi için güç birliği

DENİZ/
7 ay önce
5005 Görüntülenme

Fransa’nın yeni nesil uçak gemisi programı kapsamında Naval Group ve Chantiers de l’Atlantique, firmaları güçlerini birleştirdi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Fransa Savunma Bakanlığı tarafından 30 Mart'ta yapılan açıklamaya göre yeni nesil uçak gemisi programı kapsamında Naval Group ve Chantiers de l’Atlantique ortak bir şirket kurulması için anlaşma imzaladı.

Açıklamada, Naval Group, geminin genel mimarisi, savaş sistemi, seyrüsefer ve havacılık ile ilgili sistemlerinin yanı sıra nükleer kazan dairesinin alt sistemlerini tedarik ederek platforma entegre edecek.

Chantiers de l’Atlantique firmasının ise geminin tasarımından ve inşasından, tahrik sisteminden ve hidrodinamik gibi genel faaliyetlerden sorumlu olacağı belirtildi.

Naval Group tarafından inşa edilecek olan yeni nesil uçak gemisi 300 metre uzunluğa, 75 bin tonluk net ağırlığa ve 30 savaş uçağı taşıma kapasitesine sahip olacak. Gemi, 27 deniz mili (yaklaşık 50 km) hıza çıkabilecek. Öte yandan gemi ABD'li General Atomics firması tarafından geliştirilen yeni elektromanyetik uçak fırlatma sistemi ile donatılacak. İlk çelik kesiminin 2025 yılında yapılması beklenirken, deniz denemelerine 2036'da başlanması ve geminin 2038'de de Fransız Donanmasının hizmetine girmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com