SON EKLENENLER
Yasağa rağmen Suudilere satış

Yasağa rağmen Suudilere satış

GÜNDEM/DÜNYA
1 yıl önce
21704 Görüntülenme

Savunma ihracatı yasağına rağmen Alman savunma sanayii ürünleri Suudi Arabistan'a yol buluyor.

Almanya, insan hakları karnesindeki zayıflar ve Yemen savaşındaki rolü nedeniyle Suudi Arabistan'a savunma sanayi ihracatını yasaklamasına rağmen Alman menşeli silahların bu ülkeye satıldığı ortaya çıktı.

Alman haber ajansı DPA'nın haberine göre geçtiğimiz yıl Berlin yönetimi Fransa'nın toplamda 4,87 milyon euro değerinde Almanya'da üretilen savunma sanayi ürününü iki partide Suudi Arabistan'a ihraç etmesine izin verdi.

Solcu Die Linke Partisi'nin yönelttiği soruyu cevaplandıran Ekonomi Bakanlığı, 2020 yılında da Güney Kore üzerinden benzer bir teslimat yapıldığını belirtti.

Bakanlığın açıklamasına göre 2019 ve 2020 yılında Suudi Arabistan'a teslim edilen Eurofighter ve Tornado savaş uçaklarının Almanya'da üretilen parçalarının tedariğine de ortak ihracat lisansı kapsamında izin verildi.

Yemen'deki İran destekli Husilere karşı Arap ülkeleri tarafından kurulan koalisyona liderlik eden Suudi Arabistan, bu savaş ile dünyadaki en büyük insani krizlerden birine sebep olmuş durumda.

Kasım 2018'de gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinin ardından özellikle Riyad yönetimini hedef alan bir yasak Alman parlamentosundan geçirilmişti.