SON EKLENENLER
VT4 gün yüzüne çıktı

VT4 gün yüzüne çıktı

KARA/
8 ay önce
5952 Görüntülenme

Pakistan'ın hizmete aldığı Çin yapımı VT4 ana muharebe tankları Pakistan Milli Günü kapsamında 25 Mart 2021'de düzenlenen askeri geçit töreninde ilk kez sergilendi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayın

Pakistan Ordusu yeni ana muharebe tankı ihtiyaçlarını karşılamak için Norinco tarafından üretilen Çin VT4 tankını 2019 yılında seçmişti. 22 Eylül 2020'de düzenlenen tatbikat sırasında hizmete giren VT4 tankları ilk kez görüntülenmişti.

China North Industries Corporation (NORINCO) firması tarafından üretilen üçüncü nesil bir ana muharebe tankı olan 125 mm VT4 ana muharebe tankının ağırlığı 52 tondur. 1,300hp dizel motorla 70 km hıza ulaşabilen ve 500 km menzili olan tankın gövde ve kulesi kaynaklanmış çelik zırhlı yapıdan oluşuyor. İsteğe bağlı olarak gövde kompozit veya reaktif zırh ile donatılabiliyor.Bilgisayarlı atış kontrol sistemi ile 5 bin metreye kadar sabit ya da hareket halinde bulunan hedeflere karşı etkili ve namlusundan Kanatçık Dengeli Zırh Delici Sabotlu (APFSDS), Yüksek infilaklı (HEAT) mühimmatının yanı sıra güdümlü füze de ateşleyebilen tank, komutan, şoför ve topçu da dahil olmak üzere üç mürettebat tarafından kullanılıyor. Bunun yanında tankın üzerinde 12.7 mm uzaktan kumandalı silah istasyonu da bulunuyor.

Tankın ateş kontrol sistemleri, lazer menzil belirleyici, panoramik görüntüleme ve üçüncü nesil bir termal görüntüleme sisteminden oluşuyor.

Ayrıca tank, tanksavar güdümlü füzelere karşı GL5 aktif koruma sistemi (APS) ve nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) koruma sistemi ile donatılmıştır.

İhracat varyantı MBT-3000 olarak adlandırılan VT4 şu anda Çin, Nijerya, Pakistan ve Tayland'da hizmet veriyor. 

Kaynak: www.defenceandtechnology.com