Uyarı mektubu görevinden etti!

Uyarı mektubu görevinden etti!

Amerikan donanmasına ait USS Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı Brett Crozier görevinden alındı.

ABD Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, USS Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı Brett Crozier’in Kovid-19 virüsü tespit edilen personelinin tamamının karaya çıkarılmasına ilişkin Amerikan Donanması’na gönderdiği mektubu basına ve komuta zincirinin dışındaki kişilere de gönderdiği gerekçesiyle görevinden alındığı belirtildi.

ABD Deniz Kuvvetleri Genel Sekreter Vekili Thomas Modly, “USS Theodore Roosevelt uçak gemisinin kaptanı Brett Crozier, Uçak Gemisi Taarruz Grubu Komutanı Oramiral Stuart Baker tarafından görevinden alındı.” dedi. Modly mektubun komuta kademesinin dışındaki birçok kişiye de gönderildiğini ifade ederek; “Gemide çok karmaşık ve güvenli iletişim kanalları olmasına rağmen mektup güvenli olmayan, tasnif dışı bir e-mail ile yollanmış. Sadece komuta zincirindeki kişilere değil, aynı zamanda başka birçok kişiye gönderilmiş. Daha da kötüsü asker ve asker ailelerinde, kaptan bunu yaptığı için donanma destek veriyormuş gibi bir algı oluştu. Halbuki durum bu değil. Komutanlık, kutsal bir güvene dayanıyor ve bu güven sürekli olarak kazanılması gereken bir şeydir.” dedi.

Modly ayrıca, gemide şu anda 114 askerin koronavirüs salgınına yakalandığını ancak hiçbirinin hayati tehlikesinin bulunmadığını da belirtti. Pasifik’teki Guam Adası’nda liman ziyaretindeyken personelin bir kısmında koronavirüs tespit edilmesi üzerine gemi karantinaya alınmış ve vakaların artması ile de kaptan Crozier, ABD Donanmasına mektup yollayarak, tüm personelin karaya çıkarılıp karantinaya alınması için yardım talebinde bulunmuştu.

Kaptan dört sayfalık mektubunda, gemide bulunan 5 bin civarındaki askerin 14 günlük karantina ve sosyal mesafe kurallarını uygulamasının mümkün olmadığını belirterek tüm askerlerin karada karantinaya alınmasını talep etmişti. ABD Deniz Kuvvetleri Genel Sekreter Vekili Thomas Modly, ABD savaş gemilerinin görevdeyken personelini karaya çıkarmasının askeri kurallara aykırı olduğunu ve daha önce böyle bir talebin Amerikan ordusunda söz konusu olmadığını belirtti. Modly ayrıca, donanmanın gemideki tüm personelin karaya çıkarılmasına izin verebileceğini ancak Guam Adası’nda yeterince yatak bulunmadığını da dile getirdi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.