SON EKLENENLER
'ULAQ' L-UMTAS ve Cirit atışına hazır

'ULAQ' L-UMTAS ve Cirit atışına hazır

DENİZ/
9 ay önce
8942 Görüntülenme

Türk Donanmasına Mavi Vatan'da önemli bir kabiliyet kazandıracak olan "ULAQ" serisinin ilk platformu olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), atış testlerine hazır hale getirildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Meteksan Savunma ile Antalya merkezli yerleşik bir tersane tarafından yaklaşık üç yıl önce başlatılan araştırma-geliştirme çalışmaları sonucunda Antalya'da üretimine başlanan Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracının prototip üretimi tamamlandı.

Silahlı insansız deniz aracı "ULAQ"ın, prototip botu tamamıyla operasyona hazır hale geldi. Simülasyon atışları başarılı şekilde tamamlanan botun önümüzdeki günlerde Roketsan ürünü L-UMTAS ve Cirit füze atış testleri gerçekleştirilecek.Testlerin tamamlanmasıyla sistemin Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanı sıra dost ve müttefik ülkelerin hizmetine sunulması hedefleniyor.Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Erdal Torun yaptığı açıklamada, iki savunma firmasının mavi vatan sahasına yönelik bir projeyi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yapay zekadan yola çıkılarak projenin tasarlandığını ve üretiminin gerçekleştirildiğini aktaran Torun, deniz aracının bütün hareketlerini kontrol altında tutabilecek, uzaktan sevk ve idare edebilecek komuta kontrol sistemiyle seyir halinde olacağını bildirdi.Savunma alanına önemli bir değer kazandırıldığını anlatan Torun, "Bu yıl içinde SİDA'yı atışlara hazır hale getireceğimizin sözünü vermiştik, bunu gerçekleştiriyoruz. Mavi vatan emin ellerde diyebiliriz, milletimize armağanımız olsun." dedi.

Farklı konseptlerde projenin devamını getireceklerini aktaran Torun, bunun için gerekli altyapıya sahip olduklarını vurguladı.

Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından taleplere göre farklı tasarımlarda üretim yapılabileceğini belirten Torun, "ULAQ serisinin ilk platformunu hayata geçirdik, bundan sonra da farklı kabiliyetlerde deniz aracı üretimlerimiz olacak." ifadesini kullandı.400 kilometre seyir menziline, saatte 65 kilometre sürate, gündüz/gece görüş kabiliyetine, milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden üretilen SİDA; Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargah komuta merkezinden veya yüzer platformlardan kullanılabilecek.

Türkiye’nin İlk Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, milli füze sistemleri üreticisi Roketsan ürünleri olan 4’lü podu ile 2,75″ Lazer Güdümlü Füze CİRİT ve 2’li lançeri ile Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi’yle (L-UMTAS) donatıldı.

Fotoğraf: Mustafa Çiftçi / AA

Kaynak: www.defenceandtechnology.com