SON EKLENENLER
Ukrayna'nın ilk ADA sınıfı korveti kızakta

Ukrayna'nın ilk ADA sınıfı korveti kızakta

DENİZ/
5 ay önce
2331 Görüntülenme

Ukrayna Deniz Kuvvetleri için  STM'nin ana yükleniciliğinde İstanbul'da RMK Marine Tersanesi'nde inşa edilen ilk ADA Sınıfı Korvetinin omurgası kızağa konuldu.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ sosyal medya hesapları aracılığıyla yaptığı paylaşımda, "Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde, ana yükleniciliğini üstlendiğimiz ve teknoloji transferini de kapsayan Ukrayna Korvet İnşa Projesi ile başarımızı sınırların ötesine taşıyoruz. Ukrayna Donanması için inşasına devam ettiğimiz ilk korvet İstanbul’da düzenlenen törenle kızağa konuldu." bilgisine yer verdi.

Türk Donanması ile dost ve müttefik ülke donanmalarının su üstü ve denizaltı platformlarının daha efektif görevler yapmasına imkan sağlayacak mühendislik çözümleri üreten STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ ana yükleniciliğinde Koç topluluğuna bağlı Tuzla'daki RMK Marine tersanesinde çalışmalar Ocak 2021'de Ukraynalı uzmanların katılımıyla başladı. Hali hazırda geminin saç kesimi ve altı bloğun kaynağı yapıldı. Anlaşma kapsamında ilk geminin inşası Türkiye'de, donanım faaliyetleri Ukrayna'da gerçekleştirilecek.Ukrayna Savunma Bakanlığı, Aralık 2020'de iki korvet inşası için Türk savunma şirketleriyle sözleşme imzaladı. Sözleşme gemilerin inşasının yanı sıra Ukrayna'ya teknoloji transferini de kapsıyor. İlk geminin 2023 yılında deniz testlerine başlaması 2024'de ise Ukrayna donanmasına teslim edilmesi hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com