SON EKLENENLER
Ukrayna'nın gözü 'Demir Kubbe'de

Ukrayna'nın gözü 'Demir Kubbe'de

HAVA/
9 ay önce
4376 Görüntülenme

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, İsrail'in Demir Kubbe'sine benzer bir füze savunma sistemi almak istediklerini açıkladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Bakan Taran ülkenin en büyük uçak motoru fabrikalarından Motor Sich'e gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, "Demir Kubbe, dünyanın en iyi füze savunma sistemlerinden biri, ama bu, füze savunmanın sadece bir bileşeni. Geçen yıl Ukrayna'nın füze savunmasını oluşturma çalışmalarına başladık. Demir Kubbe benzeri bir şey satın alma ihtimalini değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

2011'den bu yana İsrail ordusunun envanterinde bulunan asgari 4 km, azami 70 km etkili menzile sahip Demir Kubbe sistemi kısa menzilli füze, roket ve havan mühimmatlarına karşı kullanılıyor. Dünyanın en etkili füze savunma sistemlerinden biri olarak kabul edilen Demir Kubbe %90’ın üzerindeki başarı oranıyla 6 binin üzerinde hedefi imha etmiştir.Rafael Advanced Defence Systems ana yükleniciliğinde sistemin hava savunma ve silah tespit görevleri için geliştirilen 3 boyutlu çok işlevli radarı (multi-mission radar/MMR- hava hedefleri için 474 km, silah tespiti için ise 100 kilometreye kadar menzile sahip) İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (IAI) yan kuruluşu olan Elta, Savaş Yönetim Merkezi (BMC) ise mPrest şirketi tarafından geliştirildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com