SON EKLENENLER
Ukraynalı MİLGEM'ler için işler yolunda

Ukraynalı MİLGEM'ler için işler yolunda

DENİZ/
6 ay önce
2323 Görüntülenme

Ukrayna ve Türkiye arasında imzalanan anlaşma kapsamında Ukrayna Deniz Kuvvetleri için MİLGEM korvetlerinin ilkinin inşası sürüyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Ukrayna Donanması için MİLGEM projesinin ilk ADA sınıfı korvetinin inşası, takvime uygun olarak Türkiye'de devam ediyor.

Türk Donanması ile dost ve müttefik ülke donanmalarının su üstü ve denizaltı platformlarının daha efektif görevler yapmasına imkan sağlayacak mühendislik çözümleri üreten STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ ana yükleciliğinde Koç topluluğuna bağlı Tuzla'daki RMK Marine tersanesinde çalışmalar Ocak 2021'de Ukraynalı uzmanların katılımıyla başladı. Hali hazırda geminin saç kesimi ve altı bloğun kaynağı yapıldı. Anlaşma kapsamında ilk geminin inşası Türkiye'de, donanım faaliyetleri Ukrayna'da gerçekleştirilecek. Geminin Eylül ayında törenle kızağa konulması planlanıyor.Ukrayna Savunma Bakanlığı, Aralık 2020'de iki korvet inşası için Türk savunma şirketleriyle sözleşme imzaladı. Sözleşme gemilerin inşasının yanı sıra Ukrayna'ya teknoloji transferini de kapsıyor. İlk geminin 2023 yılında Ukrayna donanmasına teslim edilmesi hedefleniyor.Kaynak: www.defenceandtechnology.com