SON EKLENENLER
Ukrayna Ordusu için 'Neptune' tamam

Ukrayna Ordusu için 'Neptune' tamam

DENİZ/
10 ay önce
14617 Görüntülenme

Füze ve roket alanında önemli bir teknolojik altyapıya sahip olan Ukrayna, RK-360MC Neptune kıyı savunma sistemini bu yıl içinde hizmete alacak.

Ukroboronprom’a bağlı Devlet Kyiv Tasarım Bürosu “LUCH” ve Ukrayna Savunma Bakanlığı, RK-360MC Neptune kıyı savunma sisteminin 2021’de orduya teslim edilmesi için bir sözleşme imzaladı.

Sözleşmeye göre, Ukrayna ordusuna bir Neptune bataryası, 24 adet R-360 gemisavar füzesi ile 6 adet USPU-360 platformunun yanı sıra mobil komuta merkezi, nakliye ve lojistik destek araçları teslim edilecek.Ukroboronprom’a bağlı Kiev merkezli devlet tasarım bürosu Luch tarafından geliştirilen 300 kilometre menzildeki hedeflere karşı etkili olduğu belirtilen Neptun, uçuşunun son safhasında aktif radar sistemi ve radar altimetreden aldığı bilgileri kullanarak hedefe karşı saldırıya geçiyor. 5 bin tonluk harp gemilerini tahrip edebilme kabiliyeti bulunan yaklaşık 150 kilogramlık harp başlığına sahip füze gücünü Motor Sich üretimi MS-400 turbojet motordan alıyor.

Öte yandan Ukrayna, Neptune kıyı konuşlu gemisavar sisteminin tedariki için Aralık 2019'da Endonezya ile bir mutabakat anlaşması imzalamıştı. 

Kaynak: www.defenceandtechnology.com