SON EKLENENLER
Üçüncü MİLGEM Pakistan'da kızağa konuldu

Üçüncü MİLGEM Pakistan'da kızağa konuldu

DENİZ/
1 yıl önce
20444 Görüntülenme

Pakistan’a ihraç edilen MİLGEM Korvetlerinin üçüncüsü Karaçi’de törenle kızağa konuldu.

Ana yükleniciliğini Millî Savunma Bakanlığına bağlı ASFAT'ın yaptığı Pakistan’a ihraç edilen 4 adet MİLGEM Korvet Gemi Projesi planlandığı şekilde devam ediyor.

Yerli savunma sanayinin tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat atılımı olan proje kapsamında MİLGEM korvetlerinin üçüncüsü için Karaçi Tersanesi’nde kızağa konma töreni düzenlendi.

Tersane Komutanı’nın projeye ilişkin bilgi verdiği törende konuşan Bakan Akar, Pakistan Silahlı Kuvvetleri için inşa edilen MİLGEM korvet projesinin bir aşamasının daha hayata geçirildiği bugün de dost ve kardeş Pakistan’da olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başladı.

Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkilerin, devletler arasındaki sıradan ilişkilere hiç benzemeyen kendine özgü bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Bakan Akar, iki ülke arasında tarihi, köklü, kadim dostluk ve kardeşlik bağları bulunduğunu belirtti. 

Bakan Akar, Türk savunma sanayi şirketlerinin uluslararası pazarda adından sıkça söz ettirdiğini, dünyanın önde gelen ilk 100 savunma kuruluşu arasında 7 Türk firmasının yer aldığını belirterek, “Tasarımdan üretime savunma sanayiimizin elde ettiği tecrübeyi Pakistanlı kardeşlerimizle paylaşmak, ülkelerimiz adına büyük ve önemli bir kazanım olacaktır” dedi.

Yerli ve millî savunma sanayi ürünlerinin Türk Silahlı Kuvvetlerine üstün bir hareket kabiliyeti kazandırdığını ifade eden Bakan Akar, son teknoloji ürünü MİLGEM gemilerinin de aynı şekilde Pakistan Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katacağına yönelik değerlendirmesini ifade etti.

Böyle büyük bir projenin, Koronavirüs salgınının tüm olumsuz etkilerine rağmen “en düşük maliyet”, “en yüksek kalite” ve “en kısa zaman” prensibiyle planlanan zamanda gerçekleştirilmesinin, ortak proje yönetim kabiliyeti, iş disiplini ve kararlılığı göstermesi açısından önemli olduğunu belirten Bakan Akar, “Gemilerimizin dost ve kardeş Pakistan halkına, Pakistan Silahlı Kuvvetlerine bir kez daha hayırlı uğurlu olmasını, iki ülke arasındaki dostluk bağlarını daha da güçlendirmesini diliyorum” dedi. Bakan Akar, sözlerini Pakistanlı denizcilere yönelik “Denizleriniz sakin, pruvanız neta; yolunuz bahtınız açık olsun” ifadeleriyle tamamladı.

Pakistan Milgem Korvet Projesi için tıklayınız!

Kaynak: www.defenceandtechnology.com