SON EKLENENLER
TUSAŞ'tan donanmaya ANKA SİHA teslimatı

TUSAŞ'tan donanmaya ANKA SİHA teslimatı

DENİZ/
9 ay önce
7355 Görüntülenme

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde üretimi tamamlanan iki ANKA Silahlı İnsansız Hava Aracı Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen menzili artırılmış 2 ANKA silahlı insansız hava aracının Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiğini açıkladı.

Teslimatla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanlığı sosyal medya  hesapları aracılığıyla yaptığı paylaşımda, "Güvenlik güçlerimizin gökyüzündeki gözcülerini artırıyoruz. TUSAŞ tarafından üretilen menzili artırılmış 2 adet ANKA SİHA DzKK'ya teslim edildi. ANKA’lar, Mavi Vatan savunmasındaki görevini artırarak sürdürecek." ifadelerine yer verdi.

Bu teslimat ile komutanlığın envanterindeki ANKA sayısı 6'ya yükseldi.

Geçtiğimiz yıl deniz üstü ve kara hedeflerinin uzaktan tespiti ve teşhisini, hareketli hedeflerin tespitini ve takibini yapabilen menzili artırılmış SARPER +, SAR/ ISAR/ Deniz Arama Radarı "Sentetik Açıklıklı Radar" ilk defa ANKA hava aracı üzerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine verilmişti.

İHA'ya entegre Otomatik Tanımlama Sistemi "AIS: Automatic Identification System" yeteneği sayesinde yüzlerce mil mesafedeki tüm deniz üstü unsurlarının kimlik bilgilerini tespit yeteneği kazandırılan ANKA'lar, tüm radar, görüntü ve otomatik tanımlama sistemi istihbarat bilgilerini anlık olarak komuta merkezlerine iletilebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com