SON EKLENENLER
TUSAŞ Türkiye'ye 500 milyon dolar kazandıracak

TUSAŞ Türkiye'ye 500 milyon dolar kazandıracak

HAVA/
4 ay önce
1731 Görüntülenme

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), özgün hava platformlarını yüksek yerlilik oranı ile milli havacılık ekosistemine kazandırmak için çalışmalarına hızla devam ediyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

TUSAŞ, 250 civarında yerli ve milli firma ile gerçekleştirdiği toplam 600’ün üzerinde hava aracı komponentinin yerlileştirme çalışmalarını tamamladığında toplam 500 Milyon dolarlık yurtdışı tedarikinin önüne geçilmiş olacak.

TUSAŞ, yüksek teknoloji ürünler için mühendislik ve teknik konularda Ar-Ge faaliyetlerinin yanı sıra üretim süreçlerinden nihai ürün testlerine kadar tüm aşamalarda yardımcı sanayiinin gelişimine katkıda bulunuyor. Yapısal bileşenlerin yanı sıra hava platformunun kritik parçalarını kendi mühendisleri ile geliştirmeye devam eden TUSAŞ, diğer taraftan hammaddeden, ihtiyaç duyulan parçanın üretimine birçok aşamada yerli yardımcı sanayinin gelişimini de destekliyor.

Bu kapsamda, alt sistem, ekipman ve malzeme alanında çalışmalar yürüten TUSAŞ, GÖKBEY, HÜRJET, HÜRKUŞ, MMU, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri, ANKA, AKSUNGUR, T129 ATAK ve T70 Genel Maksat Helikopteri gibi özgün ve milli projelerde, hidrolik sistemlerinden güç sistemlerine, yangın söndürme sistemlerden yakıt tankına, iniş takımlarından iklimlendirme sistemlerine, aydınlatma ünitelerine geniş yelpazede yerlileştirme faaliyetleri gerçekleştiriyor. Türk havacılık ekosisteminin tam bağımsız bir şekilde gelişmesini hedefleyen şirket, 2021 sonu itibarı ile özgün hava platformlarına yönelik 100’e yakın komponentin yerlileştirme aşamasını tamamlayacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com