SON EKLENENLER
TUSAŞ Ar-Ge'de hız kesmedi

TUSAŞ Ar-Ge'de hız kesmedi

GÜNDEM/TÜRKİYE
1 yıl önce
20248 Görüntülenme

2018 yılında Ar-Ge yatırımlarına 1.5 milyar TL ayıran TUSAŞ, geçtiğimiz yıl bu rakamı iki katına çıkardı. 2020 yılının ilk altı ayında Ar-Ge çalışanı sayısı 3 bine ulaşan şirket, Teknokent ve Teknopark yerleşkelerinde yürütülen çalışmalar da dâhil olmak üzere Ar-Ge çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Teknolojiye ve Ar-Ge çalışmalarına yaptığı yatırımlarla öne çıkan TUSAŞ, büyük bir başarıya daha imza attı. 2018'de Ar-Ge harcamalarına yaklaşık 1.5 milyar TL yatırım yapan şirket, 2019 yılında bu rakamı ikiye katlayarak, Ar-Ge ve inovasyon projelerinde toplamda 3 milyar TL'lik bir harcama gerçekleştirdi. 2019 yılındaki toplam cirosunun yüzde 34.4'ünü Ar-Ge harcamalarına ayırarak, ülkemize de bu alanda büyük bir katkı sağlamış oldu.

Ana yerleşkesinde bulunan Ar-Ge Merkezi'nin yanı sıra ODTÜ Teknokent, İstanbul Teknopark, İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark, Uludağ Üniversitesi Ulutek Teknopark ve Hacettepe Teknokent'teki yerleşkelerinde de savunma sanayinin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte insan kaynağının yetiştirilmesi ve üniversite-sanayi iş birliğinin tesisi için ortak projeler yürüten TUSAŞ, havacılık ve uzay ekosistemine yön veren öncü bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Küresel ölçekte rekabet avantajı sağlamak için yenilikçi teknolojileri takip eden, bu teknolojileri ürünlerine entegre eden TUSAŞ, pandemi dönemine rağmen çalışmalarını büyük bir hızla sürdürmeye devam etti. 2020 yılının ilk altı ayında Ar-Ge çalışanı sayısını 3 bine çıkardı.

Ar-Ge faaliyetlerinde görev alan personelin nitelikli Ar-Ge çalışmalarının çıktıları olan ulusal patent ve faydalı model sayılarında da artış sağlandı. 2019 yılında toplam 43 patent başvurusu yapan TUSAŞ, 2020'nin ilk altı ayında toplam 46 patent başvurusu gerçekleştirerek, teknolojinin gelişimine önemli katkılar sağladı.