SON EKLENENLER
Türkiye'ye ambargo!

Türkiye'ye ambargo!

GÜNDEM/TÜRKİYE
11 ay önce
20010 Görüntülenme

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Demir, "4-5 yıldır dışarıdan hiçbir sistemi, hiçbir kritik teknolojiyi alamaz durumdayız." açıklamasında bulundu.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin çevrim içi olarak düzenlediği  "Geleceğin Türkiye'si ve Mühendislik" konulu yıl sonu toplantısında yaptığı konuşmada, "1970'li yılların, Kıbrıs Harekatı sonrası yılların, Türkiye'de sanayi ve teknolojinin, özellikle savunma sanayinin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir dönem olduğunu ifade ederek, "Bizim de o yıllarda uçak mühendisliğini seçmemizde önemli bir rol oynadı. O yıllarda uçak mühendisliğinin Türkiye'de en yüksek puanlı yer olmasında da bir rol oynadı diyebiliriz. Yani Türkiye, o yıllarda yaşadıklarıyla beraber bağımsız bir ülke olabilmenin anahtarının sanayileşmeden, özellikle de savunma sınırından geçtiğini anladı." dedi.

Bunun üzerine savunma sanayi yapılanmasının, tedarik sisteminin, alımlarının artık bağımlı şekilde yürütülmemesi gerektiği düşüncesinin öne çıktığını aktaran Demir, bu bağlamda da üniversitelerin ve buradaki iş birliğinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Demir, Ar-Ge çalışmalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Savunma sanayinde araştırma ve projelere yılda 5 milyar dolara yakın bir harcama yapıldığını bildiren Demir, "Şimdi bu kadar miktar paranın döndüğü bir yer... Yani bu kabaca 30 küsur milyar lira yapıyor. Üniversite çatısı altında düşündüğümüzde bu kadar paradan, biz işte, 1 milyarını ayırsak diyelim, müthiş bir iş olur." dedi.

Ar-Ge konusunda belirli yatırımların, belirli çalışmaların yapıldığına ancak Ar-Ge kavramının yanlış anlaşıldığına dikkati çeken Demir, "Ar-Ge'nin ne olduğuyla ilgili müthiş bir kafa karışıklığı var piyasada. Bir ürünü geliştirmenin Ar-Ge olarak adlandırıldığı bir sistemin entegre edilmesinin Ar-Ge olarak anlaşıldığı bir dünyadayız. O açıdan da üniversitedeki Ar-Ge'nin ve uygulamalı bilimlerdeki Ar-Ge'nin ne olduğuyla ilgili anlayış eksikliğinden dolayı maalesef kıymet bilmez bir davranış da var. 'Ar-Ge yapıyorum' adı altında harcanan paraların çoğu ürün ve sistem geliştirmeye yönelik veya belli şeyleri kopyalamaya yönelik faaliyetler. Bugün Ar-Ge harcamaları olarak verilen rakamların çoğu da maalesef bu tür nitelikte. Ama hem temel hem de uygulamalı Ar-Ge'nin Türkiye'nin önünü açacak, Türkiye'nin önümüzdeki on, yirmi, otuz yıllarını garanti altına alacak faaliyetler olduğunu görmemiz ve bunu gerçekleştirmemiz lazım." şeklinde konuştu.

"Türkiye'nin bir küresel güç olma vizyonunda atılacak önemli adımlar var"

İsmail Demir, bugün gelinen noktada Türkiye'nin bir küresel güç olma vizyonunda atılacak önemli adımlar olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün ulus olarak çok kritik günlerden geçiyoruz. Ülkemizin etrafı bir anda ateş çemberine çevrildi. Hatırlarsanız, 2010'lara gidelim, 2009, 2008'lere gidelim. Türkiye'nin sıfır problem politikalarını hatırlayalım. Komşularıyla, dostlarıyla iyi geçindiği yıllar… Birden iklim değişti.

Bugünlerde net olarak görüyoruz ki biz bunu savunma sanayi olarak çok net yaşıyoruz. Aslında 4-5 yıldır yaşıyorduk. Dışarıdan hiçbir sistemi, hiçbir kritik teknolojiyi alamaz durumdayız ve almak da istemiyoruz aslında. Biz sizlere güveniyoruz. Teknoloji dendiğinde, bir şeyin yapılması dendiğinde bir şey insan yapısı ise biz daha iyisini yaparız. Gençlerimize, öğrencilerimize bu güveni verelim."