SON EKLENENLER
Türk ZMA’larına güçlü dokunuş

Türk ZMA’larına güçlü dokunuş

KARA/
1 yıl önce
22833 Görüntülenme

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde yürütülen ZMA-15 Modernizasyon Projesi kapsamında, ASELSAN ve FNSS işbirliğiyle modernizasyonu tamamlanan prototip araç günyüzüne çıktı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bir yandan yeni platformlar, diğer yandan modernizasyonlar… KKK için başlattığımız Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projemizde, Aselsan-FNSS işbirliğinde yoğun bir tasarım ve entegrasyon çalışmasıyla ilk prototip ZMA aracının modernizasyonu tamamlandı. Proje kapsamında ilk etapta 133 adet ZMA aracı, yerli ve özgün çözümlerle modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatılacak, beka kabiliyeti önemli ölçüde artırılacak ve kullanım ömrü uzatılmış olacak.” ifadelerine yer verdi.

FNSS ve ASELSAN arasında 31 Aralık 2019 tarihinde imzalanan, ZMA Platform Modernizasyonu Alt Yüklenicilik Sözleşmesi kapsamında, ZMA Platformları modernize edilecek olup, platforma yönelik yapılacak olan tüm yenileştirme ve iyileştirme faaliyetlerinin yanı sıra prototip üretim, kalifikasyon faaliyetleri, kule dahil tüm görev donanımlarının entegrasyonu ile seri üretim ve platforma yönelik lojistik destek faaliyetleri FNSS tarafından gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında, 25mm NEFER Silah Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi ana yüklenici ASELSAN tarafından sağlanacaktır.

1990’lı yılların başından 2000 yılına kadar, Silahlı Kuvvetlerimizin yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Filipinler Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde de bulunan ZMA’lar, değişen tehditler ve gelişen teknolojilere uygun olarak modernize edilecektir. Araçların beka yeteneğinin artırılmasını ve modern teknolojik alt sistemler ile donatılmasını amaçlayan çözüm paketi, kullanıcılardan alınan geri bildirimler ile hazırlanmıştır. Bu çözüm paketi ile azami beka yetenekleri kazandırılırken, araçların kullanım ömrünün uzatılarak, geleceğe yönelik büyüme potansiyelinin artırılması için kritik alt sistemler imkanlar dahilinde yenilenerek, yerli alt sistemler entegre edilecek.

Dünya çapında, M113 ve ZMA sınıfı araçlarda uygulanan en modern ve yüksek performanslı modernizasyon çözümlerini hayata geçiren FNSS, ZMA Platformlarını; tecrübesi ve yeni nesil araç geliştirme teknolojisi yetkinlikleri ile harmanlayarak, ASELSAN’ın modern ve üstün teknoloji ateş gücü ve görev ekipmanlarını da entegre ederek, Türk Silahlı Kuvvetleri hizmetine sunacak.

ZMA-15 Videosu İçin Linki Tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=cd2YXFji3zw

Kaynak: www.defenceandtechnology.com