SON EKLENENLER
Türk F-16'lardan Rus uçağına önleme

Türk F-16'lardan Rus uçağına önleme

GÜNDEM/DÜNYA
7 ay önce
3281 Görüntülenme

Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16'lar NATO görevi kapsamında bulunduğu Polonya'da ilk alarm reaksiyon görevi gerçekleştirdi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi için Polonya'da bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait iki F-16 uçağının, Baltık Denizi bölgesinde ilk alarm reaksiyon görevi icra ettiği bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi için Polonya Malbork Hava Üssü'nde konuşlu iki F-16 uçağımız ilk alarm reaksiyon görevini Baltık Denizi bölgesinde emniyetle icra etti. Uçaklarımız verilecek görevlere daima hazır." ifadeleri kullanıldı.NATO Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, "20 Temmuz sabahı, Almanya'nın Uedem kentindeki Birleşik Hava Harekat Merkezi, Baltık Denizi'nde Kaliningrad'dan Rusya anakarasına uçan kimliği belirsiz bir uçak tespit etti. Türk F-16’ları acil olarak Malbork Hava Üssü’nden kalkarak kimliği belirsiz uçağa karşı ilk kez önleme görevi yaptı. F-16'ların uçağa yaklaşması ile Rus Il-20 tipi istihbarat uçağı olduğu anlaşıldı.

Uçak daha sonra Litvanya'ya yakın uluslararası sular üzerinde uçarak Rusya anakarasına yöneldi. Türk F-16'ları ise Malbork Hava Üssü'ne geri döndü.

Geçen hafta Polonya’daki görevine başlayan Türk F-16’ları 15 Eylül’e kadar görevine devam edecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com