SON EKLENENLER
Türk donanması için 'UFUK' gözüktü

Türk donanması için 'UFUK' gözüktü

DENİZ/
3 hafta önce
2199 Görüntülenme

Türk Deniz Kuvvetlerinin etkinliğini ve caydırıcılığını artırmak amacıyla STM ana yükleniciliğinde inşa edilen ve kabul süreci devam eden Test ve Eğitim Gemisi A591 UFUK'un Kasım ayı içerisinde teslim edilmesi bekleniyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Ankara’da gerçekleştirilmekte olan 10. Deniz Sistemleri Semineri kapsamında sunum yapan STM Savaş Sistemleri Grup Yöneticisi Enver Küçükerman, Türk donanmasına öenmli bir kabiliyet kazandıracak olan UFUK gemisinin Kasım ayında teslim edilmesinin planlandığını söyledi.

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve STM  arasında 30 Aralık 2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile Test ve Eğitim Gemisi programında ilk çalışmalar Mayıs 2017 tarihinde başlatılmıştı.

İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde inşa işlemlerinin tamamlanmasının ardından 9 Şubat 2019’da düzenlenen törenle Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591) denize indirildi. Geminin, Türk Deniz Kuvvetlerinin test ve eğitim ihtiyaçlarının yanı sıra sinyal ve elektronik istihbarat görevlerinde de kullanılması planlanıyor. MİLGEM Ada Sınıfı Korvet tekne formu kullanılarak dizayn edilen Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591), ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dâhil 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecek.

Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyacak gemi, 99,5 metre tam boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 400 ton deplasmana ve 3,6 metre su çekimine sahip. 18+ knot azami hıza ulaşabilecek gemide 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform da yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com