SON EKLENENLER
Tunus tamam sıra diğer ülkelerde

Tunus tamam sıra diğer ülkelerde

HAVA/
9 ay önce
6466 Görüntülenme

Anka-S insansız hava aracını Tunus'a satarak ilk ihracat başarısını yakalayan TUSAŞ, Anka'nın satışıyla ilgili iki ülke ile daha görüşmelerini sürdürüyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Defence and Technology'inin basın sponsorlarından olduğu “Yıldız Teknik Üniversitesi Savunma Sanayii Günleri” etkinliğinde TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir, ANKA insansız hava aracı ile ilgili olarak yürütülen çalışmaları anlattı.

Demir, "Bir-iki ay içerisinde Tunus’a İHA’larımızı teslim edeceğiz. Akabinde bir-iki ülke var yakın çalıştığımız. Buralara da ANKA’ların ihracatını yapmayı planlıyoruz." açıklamasında bulundu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Tunus Savunma Bakanlığı arasında 2019 yılında başlayan görüşmeler sonrasında 2020 yılında 3 adet ANKA İHA ve 3 adet Yer Kontrol Sistemini kapsayan yaklaşık 80 milyon dolar değerinde bir ihracat anlaşması imzalanmıştı.Tunus ANKA bakım personeli hazır

Tunus'a ihracatı gerçekleştirilen ANKA sistemlerinin idame ve işletimi için gerekli eğitimleri almak üzere TUSAŞ tesislerine gelen Tunus Hava Kuvvetleri bakım personeli yedi hafta süren tip bakım eğitimlerini başarıyla tamamlayarak çeşitli konularda yetkinlik kazandı.

Tunus ANKA Programı takvimine göre ürün teslimatları öncesi gerçekleştirilmesi gereken bu önemli faaliyet sürecinde kullanıcının icra edeceği planlı ve plansız bakım operasyonları için teknik İngilizce, aviyonik, elektrik, mekanik, motor, yer sistemleri ve yapısal konularda ihtiyaç duyacağı yetkinlikler kazandırılmış oldu.

Uydudan kontrol kabiliyetiyle görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şatlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen Anka-S, bulundurduğu yüksek teknoloji faydalı yükleriyle tüm hava keşifleri, hedef tespit/tanımlama ve istihbarat görevlerinde kullanılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com