SON EKLENENLER
TULPAR gücünü test etti

TULPAR gücünü test etti

KARA/
1 yıl önce
22719 Görüntülenme

Dünyanın çeşitli coğrafyalarında yer alan kullanıcıların isterlerini ve değişen muharebe şartlarına cevap verebilmek için Otokar mühendislerince tasarlanan TULPAR Zırhlı Muharebe Aracı atış testlerini başarıyla geçti.

Modüler yapısı ile insanlı veya insansız silah sistemleri, havan ve hava savunma sistemlerinin entegre edilmesine olanak sağlayan TULPAR Zırhlı Muharebe Aracı Şereflikoçhisar’da gerçekleştirilen atış testlerini başarıyla tamamlayarak etkin ateş gücü ve yüksek hareket kabiliyetini gözler önüne serdi.

İsmini Manas Destanı’ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan TULPAR, 21. yüzyılın gereksinimleri doğrultusunda geliştirildi. Yüksek hareket kabiliyeti, balistik ve mayın korumasına sahip araç, en sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında test edildi. TULPAR, modüler yapısı sayesinde, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına tek bir platform ile cevap veriyor. 45 tona kadar genişleme potansiyeline sahip çok amaçlı paletli araç olarak tasarlanan TULPAR, bu özelliği sayesinde, zırhlı muharebe aracı, personel taşıyıcı, hava savunma aracı, keşif aracı, komuta kontrol aracı, 120 mm silah taşıyan hafif ve orta ağırlık sınıfı tank gibi farklı görevlerde kullanılabiliyor.

Otomatik şanzımanlı, yüksek performansa sahip güç grubu, her türlü arazide hareket kabiliyeti sağlayan palet askı ve süspansiyon donanımı, açık mimariye sahip elektronik sistemi ile donatılmış araç, farklı sistem entegrasyonuna sahip alt yapısı ile birlikte müşteriye özel çözümler oluşturulabiliyor. Ayrıca süspansiyon, hız azaltan, palet gergi gibi alt sistemler Otokar bünyesinde tasarlandığı ve geliştirildiği için kullanıcıya düşük ömür devri maliyeti sunuyor.

TULPAR’ın gövde önünde konumlandırılan güç grubu, 700 BG ile 1100 BG arasında güç sağlayabilen turbo şarjlı dizel motor ve otomatik transmisyon seçeneklerine sahip. Süspansiyon tasarımında dayanıklı ve güvenilir burulabilen mil sistemi kullanıldı. Her iki tarafta kauçuk kaplı, çift taşıyıcı tekerli yedi taşıyıcı teker bulunmakta ve Otomatik Palet Gergi Sistemi ile palet gergisi, değişen yol koşullarına göre sürücü bölmesinden ayarlanabiliyor.

TULPAR’ın tasarım önceliği; mayınlara, el yapımı patlayıcılara, kimyasal enerjili mühimmat, kinetik enerjili mühimmat ve KBRN tehditlerine karşı koruma sağlıyor. Otokar'ın zırh ve mayın kiti çözümleri konusundaki tecrübesi optimum koruma çözümleri elde etmek için kullanılmaktadır. NATO STANAG 4569'a uygun olarak TULPAR araç tasarımının kara mayınlarına ve balistik tehditlere karşı koruma sağladığı, yapısal bütünlük ve mürettebat bekası açısından başarılı bir şekilde test edilmiş ve kalifiye edilmiştir. Durumsal Farkındalık Sistemi, algılayıcılar ve haberleşme sistemi mürettebatın farkındalığını arttırıyor. KBRN Koruma, Otomatik Yangın Söndürme ve Infilak Bastırma Sistemi standart donanım olarak sunuluyor.

TULPAR'ın Atış Videosu İçin Linki Tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=6KRBVuNrQy8

Kaynak: www.defenceandtechnology.com