SON EKLENENLER
Tübitak SAGE'den yeni füzeler

Tübitak SAGE'den yeni füzeler

HAVA/
9 ay önce
3880 Görüntülenme

Hava savunma sistemlerinin Türkiye'nin çok önemli bir ihtiyacı olduğunu vurgulayan Tübitak SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, HİSAR Projesi'nde önemli bir aşamaya gelindiğini Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerinin hava savunma füzesi olarak da değerlendirilebileceğini düşündüklerini açıkladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayın

Okumuş, TÜBİTAK SAGE'nin de içinde yer aldığı uzun menzil hava savunma sistemi projesi Siper'in devam ettiğini belirterek, bunun katmanlı hava savunmanın çok önemli bir parçası olacağını ifade etti.

Hava savunmanın Türk savunma sanayisinin öncelikli işlerinden biri olduğuna dikkati çeken Okumuş, şunları kaydetti:"Hava savunmada Göktuğ Projesi kapsamındaki füzeler dünyadaki örneklerine de baktığınızda hava-hava füzeleri açısından çok önemli bir yerde. NASAMS Hava Savunma Füze Sistemi gibi bunların karadan ve denizden kullanılabilen varyantları var. Göktuğ Projesi'nde Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerinin yeteneklerinin belli çalışmalar sonunda hava savunma füzesi olarak da değerlendirilebileceğini düşünüyoruz. Gemiden veya karadan atılabilen farklı platformlara evrilebileceğini görüyoruz. Biraz daha geliştirilerek G-40 dediğimiz bir konseptimiz var, üzerinde çalışıyoruz. Bunların belli kısmı TÜBİTAK SAGE olarak iç proje olarak yürüttüğümüz veya kavramsal çalışmalarını belli bir noktaya getirdiğimiz projeler. İleri safhada Türkiye'nin katmanlı hava savunma sistemi daha üst seviyede planlanıyor. TÜBİTAK SAGE'nin bazı ürünleri de bunun parçası olacak. Halihazırda devam eden projeler var. Yeni projelerin içinde olabileceğimizi de düşünüyoruz."

Kaynak: AA