SON EKLENENLER
Tübitak SAGE’den 'GÖKHAN' füzesi

Tübitak SAGE’den 'GÖKHAN' füzesi

HAVA/
4 ay önce
2530 Görüntülenme

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, HGK-82 hassas güdüm kitinin teslim töreninde Ramjet Motorlu Hava-Hava füzesi ile ilgili açıklamada bulundu.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Milli Savunma Bakanlığı ile Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) arasında imzalanan protokol kapsamında, ASFAT ana yükleniciliğinde, TÜBİTAK SAGE'nin teknik desteğiyle yapılan 1000 adetlik Hassas Güdüm Kiti-82’nin (HGK-82) 100 adetlik ilk kafilesinin teslim töreninde Bakan Akar, TÜBİTAK SAGE’nin geliştirme faaliyetlerine devam ettiği yeni ramjet motorlu hava-hava füzesinin isminin 'Gökhan' olduğunu kamuoyuna duyurdu.

Bakan Akar yaptığı açıklamada, Tübitak SAGE tarafından geliştirilecek ve Hava Kuvvetleri Komutanlığının gücünü perçinleyecek Milli Ramjet Motorlu Hava-Hava Füzesi Gökhan’ın ve devam eden diğer yerli ve milli projelerin sonuçlanarak envantere girmesini heyecanla beklediklerini dile getirdi. Akar, "Tüm bu projeler, ülkemizin savunma alanında dışa bağımlılığının azaltılması ve TSK’nın etkin, caydırıcı, saygın niteliklerinin artırılmasına yönelik hayati önemi haiz projelerdir. Bu nedenle durup dinlenmeden, yılmadan, yorulmadan, gece gündüz azim ve kararlılıkla çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, destek ve teşvikleriyle yüksek teknolojiye dayalı savunma sanayiimizdeki yerlilik ve millilik oranımız artık yüzde 70’leri aşmış bulunuyor. Hedefimiz bu oranı, 2023 yılında yüzde 75-80’lere taşımaktır. Bunun için gerekenleri yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com