SON EKLENENLER
Tübitak SAGE'den farklı görevlere tek çözüm

Tübitak SAGE'den farklı görevlere tek çözüm

HAVA/
8 ay önce
3764 Görüntülenme

Tübitak-SAGE tarafından farklı platformlarda kullanılmak üzere tasarlanan Kuzgun Mühimmat Ailesi çalışmaları emin adımlarla ilerliyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Kuzgun Mühimmat Ailesi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Tübitak SAGE Genel Müdürü Gürcan Okumuş, Kuzgun'un tamamen itkisiz bir modeli dışında mini turbojetli modelinin de olacağını, bunlara küçük, katı yakıtlı bir model ekleneceğini dile getirdi.

Tübitak SAGE'nin kurum inisiyatifiyle iç proje olarak başlattığı Kuzgun'un farklı arayıcı başlıklarla görev yapacağını belirten Okumuş, Kuzgun'un modüler olması yönünde çaba harcadıkları bilgisini vererek, şunları kaydetti:

"Çok kolay kullanılabilir, farklı modellerin bir hazır paket içinden seçilebilir olmasını amaçlıyoruz. Önemsediğimiz bir proje, farklı ürün aileleri olacak. Devamlı yeni yetenekler, ek kabiliyetlerle gelişim süreci devam edecek. 2021 IDEF'te de sergileyeceğimiz, ön plana çıkaracağımız mühimmat olacak. Hem İHA'larda hem jetlerde kullanılabilecek. Kuzgun için farklı platform alternatifleri de olacak. Jetlerde farklı sayılarda ve aynı anda farklı varyantlarla kullanılabilecek. Bir yandan da maliyet etkin olabilecek. Bir ürün geliştirmek uzun ve pahalı bir süreç. Buradaki hedefimiz baz ürün geliştirdikten sonra çok farklı platformlarda, çok farklı varyantlarıyla bu ürünün kullanılabilmesini sağlamak. Çok etkin olarak anti-personel, delici harp başlıklı varyantları olacak. Anti-radar diyebileceğimiz bazı özellikleri olabilecek, hava savunma sistemlerine karşı etkin kullanılabilecek. Kuzgun'un hemen her saha ve platformda kullanılmasını hedefliyoruz. Belli varyantlarında bu yıl testlerine başladığımızda belki 2022'de bir noktaya geleceğini düşünüyoruz ama turbojet ve katı yakıtlısı arkadan gelecek. Bunların projelendirilmesi ve üretimi gelecek ürün siparişleriyle de alakalı."

Kaynak: AA