SON EKLENENLER
TSK'ya yeni karargah

TSK'ya yeni karargah

GÜNDEM/TÜRKİYE
5 ay önce
2907 Görüntülenme

Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarını tek çatı altında toplayacak Ay Yıldız yerleşkesinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Temeli atılan Ay Yıldız Müşterek Karargâhıyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Mevcut karargâh binalarımızın gerek yapıldıkları döneme ait inşa teknolojisinin ekonomik ömürlerini doldurmuş olması, gerek şehrin içinde dağınık hâlde bulunmaları nedeniyle yeni bir tesis ihtiyacı doğmuştur. Cumhuriyet tarihimizin en yoğun, etkin ve kapsamlı mücadelesini verdiğimiz bu dönemde TSK’nın görev ve faaliyet alanının artması da böylesine donanımlı ve birleşik yapıdaki bir karargâha olan ihtiyacı elzem hâle getirmiştir." dedi.Olayların ve durumların hızla değiştiği günümüz dünyasında, zamanın ve kaynakların etkin yönetilmesinin önemine dikkati çeken Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarımızın aynı tesis içerisinde yer alacak olmasıyla bir yandan etkin, süratli koordinasyon sağlanacak diğer taraftan da zamandan, enerjiden ve iş gücünden önemli bir tasarruf yapılarak kaynaklarımız daha verimli bir şekilde kullanılmış olacaktır.

Etkin, caydırıcı ve saygın nitelikleriyle dünyanın önde gelen ordularından biri olan TSK, bu yeni Müşterek Karargâh ile günün ihtiyaçlarına uygun bir yönetim merkezine kavuşacaktır. Tüm sanat eserlerinde olduğu gibi mimari eserler de kendisini inşa eden toplumun hayatından, kültürel özelliklerinden ve tarihinden beslenmekte, olduğu medeniyetin ruhunu yansıtmaktadır. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında tamamlanması planlanan Ay Yıldız Müşterek Karargâh Projesi de ülkemizin ve Silahlı Kuvvetlerimizin modern, dinamik ve güçlü yapısını yansıtan mimari bir kimlik taşımaktadır."Karargâh binasının özellikleri

Yeni karargâh binasının özelliklerine de değinen Bakan Akar, "Yeni karargâhımız beton yapısından siber güvenlik önlemlerine, balistik saldırıdan KBRN tehditlerine kadar inşaat teknolojisinin tüm imkânları kullanılarak tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra ergonomik ilkelerle inşa edilecek çevre dostu ve akıllı nitelikleri haiz karargâh binalarımız dizaynı, özgünlüğü, büyüklüğü ve teknolojik özellikleriyle dünyadaki en modern, en fonksiyonel karargâhlar arasındaki yerini alacak, bu yönüyle de örnek bir model oluşturacaktır." açıklamalarında bulundu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com