TSK’ya yeni avcılar

TSK’ya yeni avcılar

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ateş gücünün artırılması yönünde yürütülen çalışmalar kapsamında Roketsan tarafından geliştirilen ve üretilen Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sisteminin (UMTAS) teslimatları sürüyor.

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Roketsan imalatı yeni UMTAS’ların Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimatının gerçekleştirildiğini sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu.

Demir yaptığı paylaşımda, “Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi, gece-gündüz ve tüm hava koşullarında görev yapabilme özelliği ile hem sabit hem de hareketli hedeflere karşı kullanılabiliyor. Gerektiğinde UMTAS’ın uçuş sırasında da hedefi değiştirilebiliyor.” bilgisine yer verdi.

T129 Atak helikopterinin ana silahı olan UMTAS Deniz Kuvvetleri’nin envanterindeki S-70B SeaHawk, TUSAŞ tasarımı Hürkuş-C tarafından atılabiliyor. Öte yandan füze çeşitli platformlara (Helikopter, İHA, Kara Aracı, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu) entegre edilebiliyor.

500 m – 8000 m menzile sahip füze, görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlık sayesinde gece/ gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabiliyor. Lançer ve füze arasındaki RF Veri Bağı, kullanıcısına esnek operasyonel yetenek kazandırıyor. Füze, hedefe atış öncesinde (At/Unut) ya da atış sonrasında kilitlenebilmekte, uçuşu sırasında hedef değişimine ya da vuruş noktası seçimine olanak sağlamaktadır. Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve tandem zırh delici harp başlığı UMTAS Füzesi’nin her türlü zırhlı hedeflere karşı ölümcül bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.