SON EKLENENLER
TSK'ya T129 ATAK FAZ-II teslimatı

TSK'ya T129 ATAK FAZ-II teslimatı

HAVA/
9 ay önce
7525 Görüntülenme

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde üretim ve testleri tamamlanan FAZ-2 konfigürasyona sahip ikinci T129 ATAK helikopteri Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kara Kuvvetleri Komutanlığının FAZ-2 konfigürasyona sahip ikinci T129 ATAK helikopterini envanterine aldığını bildirdi.

53'üncü ATAK helikopterinin envantere girdiği belirtilen açıklamada, "Yerli savunma sanayi firmalarımızca milli imkanlarla geliştirilen ATAK FAZ-2 ile mevcut Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemlerine ilave olarak radar ikaz alıcı, lazer ikaz alıcı, radyo frekans karıştırıcı sistemler ile helikopterlerin kendini koruma etkinliği artmıştır." ifadesi kullanıldı.Geçtiğimiz günlerde FAZ-2 konfigürasyona sahip ilk helikopterler Emniyet Genel Müdürlüğü ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına  teslim edilmişti.

Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir sosyal medya hesapları aracığıyla yaptığı paylaşımda, "ATAK helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış, yerlilik oranı daha da artan FAZ-2 versiyonunda ilk teslimatları  Emniyet Genel Müdürlüğü ve Kara Kuvvetleri Komutanlığına yaptık. ATAK ilk kez EGM’nin kullanımına sunuldu. Hayırlı Olsun!" ifadelerine yer vermişti.

T129 ATAK Helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu ilk uçuşunu Kasım 2019'da TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirmişti. FAZ-2  kapsamında helikoptere entegre edilen ek sistemler arasında Lazer İkaz Alıcı Sistemleri, RF Karıştırıcı, Radar İkaz Alıcı ve yeni haberleşme sistemi yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com