SON EKLENENLER
TSK'ya keskin göz

TSK'ya keskin göz

HAVA/
10 ay önce
13252 Görüntülenme

Aselsan'ın Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HvKK) için geliştirmekte olduğu Erken İhbar Radar Sisteminin ilk teslimatı yapılacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın uzun menzilli erken ihbar radarı ihtiyacının milli imkanlarla karşılanması amacıyla başlatılan Erken İhbar Radar Sistemi (EIRS) Projesi için Savunma Sanayii Başkanlığı ile Aselsan arasında 20 Haziran 2016’da imzalanan sözleşme kapsamında ilk teslimat 2021 yılında yapılacak. İlk aşamada 4 adet sipariş edilen radar sisteminden toplamda 22 adet hizmete alınması hedefleniyor.

SİPER Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin arama radarı olarak da kullanılacak hedef tespit menzili 500 km civarında olan EİRS, uzun menzilli erken ihbar amaçlı geliştirilen, AESA ve sayısal huzme oluşturma altyapısında anten mimarisine sahip yeni nesil S-Bant bir radardır. EİRS hava soluyan hava hedeflerinin yanı sıra balistik füzelerin ve görünmezlik teknolojisine sahip düşük RKA’lı (F-22, F-35 ve Su-57) hedeflerin uzun menzilden tespit ve takip kabiliyetine de sahip.

AESA ve sayısal huzme oluşturma mimarisi ve çok kanal almaç yapısı sayesinde aynı anda birden fazla huzme oluşturma yeteneğine sahip EİRS’in, tespit ve takip performansını artırmak amacı ile meteorolojik verileri kullanabilme özelliği bulunuyor. EİRS’i oluşturan, radar, haberleşme / komuta kontrol ve güç alt sistemleri taktik araçlar üzerinde taşınmaktadır. Bu nedenle yüksek hareket kabiliyetine sahip olan EİRS’in, kurulum ve toplanması için herhangi bir sökme takma işlemine ihtiyaç duyulmamaktadır. EİRS mevcut radar ağlarına bağlanarak, AWCIES formatındaki mesajlarla, 3B hava resmini diğer sistemlerle ve Kontrol İhbar Merkezleri ile telsiz veya radyolinkler üzerinden paylaşabilir.

EİRS, özellikle balistik füze savunması için kritik olan, diğer EİRS’lerle veri füzyonu yapma ve hedef devretmek üzere iz bilgilerini aktarma özelliklerine sahiptir. Radarın operasyonel modlarını desteklemek amacıyla, uzun menzilli Mod 5 IFF sorgulayıcı, yüksek kazançlı bir IFF anteniyle entegre edilmiştir. EİRS’in sahip olduğu AESA mimarisi ve moduler tasarım yaklaşımı, düşük maliyetli bakım ve yüksek kullanıma hazır olma oranı kavramlarını desteklemektedir. EİRS, geniş frekans bandında frekansta ve zamanda hareketlilik, yan huzme karartma, düşük yan huzme sevilerine sahip olma gibi elektronik korunma özelliklerine sahiptir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com