SON EKLENENLER
TSK'ya 113 avcı teslim edildi

TSK'ya 113 avcı teslim edildi

KARA/
10 ay önce
7216 Görüntülenme

Türk Silahlı Kuvvetlerinin zorlu gereksinimlerini karşılayacak şekilde FNSS Savunma tarafından geliştirilen ve teslimatları devam eden Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesinde değişikliğe gidildi. Kara Kuvvetlerine teslim edilecek Kaplan ve PARS araç sayısı 260'dan 344 adede yükseltildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Milli Savunma Bakanlığınca yapılan açıklamada, "Kara Kuvvetleri Komutanlığı için Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında; üzerinden Kornet veya OMTAS atılabilen 208 adet paletli KAPLAN aracı ile 136 adet tekerlekli PARS tanksavar aracı tedarik ediliyor. Bugüne kadar 94’ü KAPLAN olmak üzere 113 adet araç envantere alınırken, son olarak 5 Nisan 2021’de başlayan muayene kabul faaliyeti sonrası 9 araç daha envantere alındı. Araçlardan 7’si Gaziantep’teki 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığına, 2’si ise Kahramanmaraş’taki 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığına teslim edildi. STA araçlarının tedariki ile Tanksavar bölüklerinin, mekanize birliklerin manevra kabiliyeti ile uyumlu hâle gelerek harekât etkinliğinin artırılması hedeflendi." bilgisine yer verildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığına 184 adet KAPLAN, 76 adet PARS 4x4 olmak üzere toplam 260 silah taşıyıcı araç ile 64 adet KORNET-E Silah Kulesi ve 196 adet Roketsan ürünü OMTAS Silah Kulesi, 2022 yılına kadar teslim edilecekti. Bakanlıkça yapılan son açıklama ile bu sayı revize edilmiş oldu.FNSS’nin, KAPLAN yeni nesil zırhlı muharebe aracı ailesinin en küçük üyesi olan KAPLAN STA, otomatik şanzımana ve ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip. Mayın ve zırh koruması bulunan araç, düşük ağırlığa sahip gövde yapısı ve 5 yol tekeri sayesinde, farklı coğrafi şartlarda yüksek mobilite sunuyor.

Amfibi bir araç olan KAPLAN STA, sınıfındaki, bu kabiliyete sahip az sayıdaki araçtan biri olmasıyla öne çıkıyor. Araç, arka tarafından yer alan iki adet suda itki sistemi sayesinde, kullanıcısının, derin ve akıntılı sularda operasyon yapmasını olanaklı hale getiriyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com