SON EKLENENLER
Trophy'den yüzde 90 başarı

Trophy'den yüzde 90 başarı

KARA/
1 ay önce
1823 Görüntülenme

Alman Leopard 2A7 ana muharebe tankına entegre edilen Trophy APS Aktif Koruma Sistemi bir dizi zorlu testi başarıyla tamamladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından 2 Kasım 2021'de sosyal medya hesapları aracılığıyla yapılan paylaşımda, geçtiğimiz Şubat ayında imzalanan hükümetten hükümete (G2G) anlaşma kapsamında, Alman Federal Savunma Bakanlığı ve İsrail Savunma Bakanlığı yetkililerinin hazır bulunduğu testlerde Leopard 2A7 ana muharebe tankına entegre edilen Rafael ürünü Trophy APS Aktif Koruma Sisteminin yüzde 90'ı aşan bir oranla başarılı olduğunu duyurdu.

Almanya, 22 Şubat 2021'de İsrail ile Trophy Aktif Koruma Sisteminin (APS) tedariki için için bir sözleşme imzaladı. Anlaşma Trophy  sisteminin yanı sıra eğitim ve yedek parçaların tedarikini de kapsıyor. Sistemlerin 2023 yılına kadar teslim edilmesi bekleniyor.Hali hazırda Alman ordusu envanterinde 2A6, 2A6M ve 2A7 olmak üzere üç tipte toplam 328 Leopard 2 tankı bulunuyor. Bu sebeple, Almanya'nın Leopard2 tanklarını donatmak için daha fazla ek Trophy sistemlerini tedarik etmesi öngörülüyor.

Lübnan Savaşı’nda Hizbullah militanları tarafından kullanılan tanksavar füzeler nedeni ile oldukça fazla zayiat veren İsrail Ordusu bu savaştan çıkardığı dersler sonrasında Merkava Mk4 ana muharebe tankı ve Namer zırhlı personel taşıyıcılarını Trophy sistemi ile donattı.Gazze Şeridi'nde düzenlediği operasyonda Rus yapımı RPG-29 tanksavar roketi ve Kornet E tanksavar güdümlü füze saldırılarına karşı önleme yapma başarısı gösteren Trophy muharebe alanında kendini kanıtlayan dünyadaki tek koruma sistemidir. Muharebe ortamında gösterdiği başarılardan sonra Eylül 2017’de ABD Savunma Dairesi tarafından M1A2 SEP V2 Abrams tanklarının Trophy koruma sistemiyle donatılmasına onay verilmişti.

Üzerine entegre edilmiş olan radar ve sensör sistemleri sayesinde Trophy, tanksavar füzesi ve RPG tipi roketi geldiği yönü saptayıp, karşı tedbirleri devreye sokarak yok ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com