SON EKLENENLER
'THeMIS' İtalyanlara kabiliyetlerini sergiledi

'THeMIS' İtalyanlara kabiliyetlerini sergiledi

KARA/
1 yıl önce
20894 Görüntülenme

Avrupa'nın önde gelen robotik ve otonom sistem geliştiricisi Estonya merkezli  Milrem Robotics, THeMIS insansız kara aracını (UGV) İtalyan Ordusuna tanıttı.

İtalyan Silahlı Kuvvetlerine geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen tanıtım gösterisi esnasında Milrem, bir seri denemede THeMIS insansız kara aracının manevra kabiliyetini ortaya koydu. Ayrıca şirket, otonom işlevlere sahip Milrem’in Akıllı Fonksiyonlar Kitini de (MIFIK) başarıyla sundu.

Dünyadaki ilk hibrid tam modüler insansız kara aracı olan THeMIS, muharebe aracı olmanın yanında mühimmat nakliyesi, el yapımı patlayıcı (EYP) tespiti ile yaralı tahliyesi görevlerinde kullanılabiliyor. Aracın açık mimarisi, modern savaş alanında ihtiyaç duyulan çoklu görev kabiliyetlerine imkan veriyor. 1.630 kg ağırlığa sahip maksimum 1200 kg yük taşıyabilen araç 25 km hıza ulaşabiliyor ve araç % 60 dik, % 30 yan eğimde hareket edebiliyor. Düşük ısı ve akustik ize sahip olan sistem, düşük tespit edilebilirlik özelliğiyle öne çıkıyor. Görüş hattı kontrol aralığı 1.5 km  olan THeMIS'in operasyon süresi 15 saate kadar çıkıyor. Araç, hafif veya ağır makineli tüfek, 40 mm bomba atarlar, 30 mm otomatik toplar ve Tanksavar Füze Sistemleri ile donatılabilir.

THeMIS, Fransa, Norveç, Birleşik Krallık, Hollanda ve ABD dahil yedisi NATO üyesi olan dokuz ülkeye teslim edildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com