SON EKLENENLER
TEI-TS1400'ün ikincisi de başarıyla çalıştırıldı

TEI-TS1400'ün ikincisi de başarıyla çalıştırıldı

HAVA/
10 ay önce
13232 Görüntülenme

Gökbey genel maksat helikopterine entegre edilecek milli helikopter motoru TEI-TS1400'ün ilk prototipi TS3'ün ardından TS4'de başarıyla çalıştırıldı.

Türkiye’nin ilk millî Turboşaft Motoru TEI-TS1400’ün geliştirilmesi amacıyla; 8 Mart 2017 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığının destekleriyle resmi olarak başlayan Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında, çekirdek motor testleri tamamlanmış ve Türkiye’nin ilk turboşaft motoru 22 Eylül 2020 tarihinde başarıyla ateşlenerek kararlı halde çalıştırılmıştı.

TEI-TS1400 motorunun ilk prototipi olan TS3 numaralı motor, 5 Aralık 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla düzenlenen törenle Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)’a teslim edilmişti. TS3 motorunun tesliminin ardından çalışmalarına hız kesmeden devam eden TEI, bu motorun ikiz kardeşi olan TS4 motorunun üretim ve montajını da başarıyla tamamladı.

TS4 motorunun ilk ateşlemesi ve çalıştırılması, 6 Ocak 2021 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi. Yapılan testlerde TS4 motoru “ground idle” güç seviyesine çıkartılarak projede önemli bir aşama kaydedildi. TS4 motorunun testleri, tamamen TEI mühendis ve teknisyenlerinin gayretiyle tasarlanıp geliştirilen yeni bir “millî turboşaft motor test bremzesi”nde gerçekleştirilmiş olup, sertifikasyon çalışmalarının hızlı yürütülebilmesi için proje kapsamında toplam 4 adet motor test bremzesi kullanılacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com