SON EKLENENLER
TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ teslim edildi

TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ teslim edildi

DENİZ/
2 ay önce
2257 Görüntülenme

Askeri denizcilik alanında konsept tasarımı ve Ar-Ge çalışmalarını aralıksız sürdüren STM'nin ana yüklenicisi olduğu Lojistik Destek Gemisi Projesi'nin ilk gemisi TCG YZB. GÜNGÖR DURMUŞ (A-574) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Lojistik Destek Gemisi Projesinin ilk gemisinin hizmete girdiğini belirtti.

Demir, sosyal medya hesabından muharip gemilerin lojistik ihtiyaçları için devam eden projeye ilişkin, şu paylaşımda bulundu:

"Muharip gemilerimizin lojistik ihtiyaçları için başlatılan Lojistik Destek Gemisi Projemizin ilk gemisi TCG Yzb. Güngör Durmuş (A-574), STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ ana yükleniciliğinde Ada Tersanesi'nde yapımı tamamlanıp Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın hizmetine girdi. Hayırlı Olsun!"

Proje kapsamında inşa süreci devam eden ikinci gemi ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ (A-575)'nin Şubat 2024 sonunda teslim edilmesi planlanıyor.Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları kapsamında Selah Tersanesinde inşa edilen iki adet Lojistik Destek Gemisinden ilki, YZB. GÜNGÖR DURMUŞ (A-574) 08 Ekim 2016 tarihinde, ikinci gemi ÜSTEĞMEN ARİF EKMEKÇİ (A-575) ise 08 Temmuz 2017 tarihinde yapılan törenle denize indirilmişti. Selah Tersanesi, 2019 yılında ekonomik sorunlar sebebiyle konkordato ilan etmiş ve projede gecikme yaşanmıştı.

İsmini, 1993 Deniz Kurdu Tatbikatı sırasında kaybolan ve cenazesi 15 yıl sonra bulunan şehit SAT Komandosu Deniz Kıdemli Üsteğmen Arif Ekmekçi'den alan yerli üretim gemi, 106,51 metre boya, 16,80 metre genişliğe ve 6 bin 150 ton yakıt taşıma kapasitesine ve helikopter platformuna sahip. Saatte 12 deniz mili (22 kilometre/saat) üzerinde sürat yapabilecek gemi, 9 bin 500 deniz mili (17594 kilometre) seyir siasına sahip.Lojistik Destek Gemisi; komuta kontrol, personel taşıma, kritik yedek parça depolama, yüzer unsurların (fırkateyn, hücumbot, korvet, mayın gemileri ve SAT botları) limanda ve demir yerinde elektrik beslemesini sağlama, cephane ve ikmal malzemesi taşıma ile onarım timi taşıma maksatları için sekiz adet konteyner taşıma kapasitesi ve altyapısına sahip. Konteynerlerin gemi üzerine alınması ve indirilmesinde kargo güvertesi üzerinde konuşlu 18 ton kaldırma kapasiteli elektrohidrolik servis kreyninden istifade edilecek. 4.036 ton motorin, 336 ton JP-5 yakıt ve 594 ton tatlı su kargo kapasitesine sahip gemi, muharip unsurların akaryakıt ihtiyaçlarını karşılayacak ve akaryakıt depolarının bütünleme ikmallerini gerçekleştirecek. Bu kapsamda, seyir hâlinde iken “Kıçtan Yüzdürmeli Sistem” ile denizde akaryakıt ikmali yapacak. Personel transferi maksadıyla bir adet vasıtaya ilave olarak, bir adet can kurtarma botu ve SAT komandolarının harekâtı maksadıyla kullanılacak olan bir adet SAT vasıtası da gemi üzerinde konuşlu olacak ve vasıta/botların denize indirilmesi/alınması maksadıyla yeterli kapasiteye sahip matafora ve kreynler bulunuyor. Helikopter platformu 15 tonluk genel maksat helikopterinin gece ve gündüz iniş-kalkışına uygun yapıda ve gerekli donanıma sahip. 82 personelin görev alacağı gemide asimetrik saldırılara karşı 12,7 mm STAMP silah sistemi, küçük çaplı operasyonları gerçekleştirmek üzere ”Küçük Cerrahi Müdahale Odası” ile NATO ve TSK haberleşme ağı bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com