SON EKLENENLER
TCG UFUK donanmaya katıldı

TCG UFUK donanmaya katıldı

DENİZ/
1 hafta önce
835 Görüntülenme

STM’nin ana yüklencisi olduğu Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle görevine başladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Test ve Eğitim Gemisi Projesi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından 31 Mart 2017 tarihinde başlatıldı. Projenin ana yükleniciliğini STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. yürüttü.

Proje kapsamında TCG UFUK (A-591) Gemisi 9 Şubat 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle denize indirilmişti. Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591) 14 Ocak 2022 tarihinde İstanbul Tuzla’daki İstanbul Denizcilik Tersanesinde düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete girdi. Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz katılım sağladı.SSB Projesiyle; STM Ana Yükleniciliğinde inşa edilen gemide görev alan alt yükleniciler:

  • İstanbul Denizcilik Tersanesi: Geminin inşa edildiği tersane
  • ASELSAN: Gemide yer alan Görev Sistemlerinin tasarım, üretim ve entegrasyonu (Radar, Muhabere, Gemi Seyir Sistemleri)
  • HAVELSAN: ADVENT Savaş Yönetim Sistemi, Gemi Veri Dağıtım Sistemi, Gemi Entegre Bilgi Sistemi, CCTV Sistemi, Mesaj İşletim Sistemi.
  • İŞBİR: Gemide yer alan jeneratör üretimi
  • ANEL: Gemi elektrik sistemi altyapısının tasarlanması, tedarik, üretim ve entegrasyonu
  • YALTES: Entegre Platform kontrol ve izleme sistemi ve gemide yer alan konsolların tasarım ve üretimi

Yaklaşık 194 yerli firmanın katkı verdiği UFUK Gemisinin yerlilik oranı yüzde 70’e ulaştı. Geminin, Türk Deniz Kuvvetlerinin test ve eğitim ihtiyaçlarının yanı sıra sinyal ve elektronik istihbarat görevlerinde de kullanılacak. MİLGEM Ada Sınıfı Korvet tekne formu kullanılarak dizayn edilen Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591), ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dâhil 60 gün boyunca kesintisiz seyir yapabiliyor.

110 kişilik mürettebat kapatesine sahip olan Türkiye’nin ilk milli istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan gemi, 99,5 metre tam boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 400 ton deplasmana ve 3,6 metre su çekimine sahip. 18+ knot azami hıza ulaşabilecek gemide 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform da yer alıyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com