SON EKLENENLER
TCG İstanbul (F-515) Fırkateyni suyla buluştu

TCG İstanbul (F-515) Fırkateyni suyla buluştu

DENİZ/
10 ay önce
11124 Görüntülenme

Milgem Projesi kapsamında inşası devam eden İstif Sınıfı Fırkateynin ilki olan TCG İstanbul denize indirildi.

MİLGEM konseptinin devamı olarak Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin ana yükleniciliğinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşası devam eden İstanbul Fırkateyni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törenle suyla buluştu.

MİLGEM ADA SINIFI korvetlerin 2. faz devamı niteliğinde olan MİLGEM İ sınıfı fırkateyn projesinin ilk gemisi olan TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni’nin inşası maksadıyla Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve STM arasında MİLGEM 5. gemisinin (TCG İSTANBUL (F-515)) tedarikine ilişkin sözleşme 12 Nisan 2019 tarihinde imzalandı.  

Türk mühendisler tarafından dizayn edilen ilk Türk fırkateyni olma özelliğini taşıyan TCG İSTANBUL (F-515), yapısı itibarıyla ADA sınıfı korvetlerden farklı bir yere sahip. Üzerinde taşıyacağı silah elektronik sistemlerinde de büyük oranda yerli üretim sistemlerin kullanılması nedeniyle bu alanda önemli bir ivmenin adresi olacak.TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni için yerlilik oranının %75 seviyesine çıkarılması hedefleniyor. MİLGEM projesi için bir araya getirilmiş olan yerli üretici ve tedarikçi konumundaki taraflar, sözleşme genelinde 3’te 2’lik bir hacme sahip.

ASELSAN ve HAVELSAN'ın ana iş ortakları olarak yer aldığı projede, 150’den fazla sistem için 80 civarında alt yüklenici firma görev yapıyor. Toplamda sözleşmeli ve sipariş emriyle çalışılan firma sayısı ise 220'yi buluyor.

İ Sınıfı fırkateynler, denizaltı ve su üstü harbi, hava savunma, ileri karakol faaliyetlerinin yanı sıra keşif, gözetleme, hedef tespit, teşhis, tanıma ve erken ihbar görevlerini gerçekleştirecek.

Milli fırkateynin boyu, silah sistemlerinde yapılan donanım değişikliği ve ilaveler nedeniyle 10 metre uzatılmış ve gemide genel olarak yapısal değişikliklere gidilmiştir. TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni tamamlandığında, boyunun 113 metre, genişliğinin ise 14,4 metre olması planlanıyor. TCG İSTANBUL (F-515) ve diğer İ sınıfı fırkateynlerin Ada sınıfı korvetlerden farkı ise hava güdümlü mermi bulundurma ve fırlatabilme kabiliyeti olacak.

MİLGEM Projesi sonlandırıldığında, halihazırda üretim aşamasında olan milli fırkateyn ve diğer gemiler, %75 oranında yerlilik oranına sahip milli bir elektronik harp sistemi ve yeni nesil milli savaş yönetim sistemini bünyesinde barındıracak. Ayrıca geliştirilmiş silah, radar ve sensörler, muhabere ve seyir sistemleri ile hizmet verecek.

İstanbul Tersane Komutanlığı’nda inşası yapılmakta olan geminin inşa malzemelerinin tedariki, tasarım dokümanları ve işçilik resimlerinin hazırlanmasının yanı sıra, tüm silah elektronik ve ana tahrik sistemi dahil olmak üzere platform sistemlerinin tedariki, gemiye test ve entegrasyon süreçlerinin sorumlulukları ile bütünleşik lojistik destek işlemleri de STM tarafından yürütülmektedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com