SON EKLENENLER
Tayvan Çin'e karşı elini güçlendiriyor

Tayvan Çin'e karşı elini güçlendiriyor

DENİZ/
7 ay önce
2840 Görüntülenme

Tayvan Donanması'nın yeni amfibi gemisi 'Yu Shan', CSBC Corporation tersanesinde düzenlenen törenle denize indirildi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Tayvan'ın, yerel olarak inşa edilen ilk amfibi gemisi olan 'Yu Shan' 13 Nisan'da ülkenin güneyindeki liman kenti  Kaohsiung'daki gemi yapımcısı CSBC Corporation'ın tesislerinde düzenlenen bir törenle suyla buluştu. Toplamda 4 adet geminin inşasını kapsayan projede ilk geminin Nisan 2022'de Tayvan Donanmasına teslim edilmesi planlanıyor.

Boyu 153, eni 23 metre olan ve deplasmanı 10 bin 600 ton olarak dizayn edilen gemi, tank, AAV-7 amfibi saldırı araçları, çıkarma aracı, zırhlı araçları ve 673 asker  taşıma kapasitesine sahip. Ayrıca gemide Seahawk  helikopterinin iniş ve kalkışına olanak sağlayacak helikopter platformu da yer alıyor. 21 knot hıza ulaşabilen gemi,11,265 km'ye (7,000 mil) kadar bir menzile sahiptir.Yu Shan, 300+ km menzilli Hsiung Feng III sesüstü gemisavar füzesi, 100 km menzilli aktif radar güdümlü Tien Chien-2N (TC-2N) Orta Menzilli Hava Savunma Sisteminin yanı sıra 76 mm top ile iki adet Phalanx yakın silah sistemi ile donatılacak.

Gemi, tartışmalı Güney Çin Denizi'nde ve Çin kıyılarına yakın Tayvan adalarında geniş muhabere ve elektronik imkanlarıyla komuta kontrol, hareket ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlamanın yanı sıra ihtiyaç halinde doğal afet yardım görevlerini de yerine getirebilecek kapasiteye sahip bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com