SON EKLENENLER
Tayland’a 'Javelin' onayı

Tayland’a 'Javelin' onayı

KARA/
6 ay önce
4609 Görüntülenme

ABD Dışişleri Bakanlığı, Tayland’ın ordu kabiliyetlerini geliştirmek üzere talep ettiği 300 adet Javelin füzesinin satışını onayladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Dışişleri Bakanlığı, tahmini maliyeti 83,5 milyon dolar olan 300 adet FGM-148  Javelin Füzesi, 50 adet fırlatma ünitesi ve ilgili teçhizatın Tayland Hükümetine olası bir Yabancı Askeri Satışını onaylayan bir karar aldı.

ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Teşkilatı’nın (DSCA), muhtemel satış için ABD Kongresine gerekli bilgilendirmeyi yaptığı kaydedilen açıklamada, Tayland'ın talebi üzerine yapılacak satışın yedek parçalar, test ekipmanları, lojistik destek hizmetlerini kapsadığı belirtildi.

Tayvan'ın silahlı kuvvetlerini desteklemek amacıyla yapılan satışın, ABD'nin ulusal, ekonomik ve güvenlik çıkarlarına hizmet ettiği vurgulandı.At-Unut gerisi Javelin’in işi

Raytheon ve Lockheed Martin ortak üretimi Javelin (FGM-148) tanksavar füzesi, tank ve zırhlı araçların yanı sıra meskun mahal operasyonlarında da (bina, mevzi, barınak) gece/gündüz kullanılabiliyor. 2500 ile 4000 metre arası menzile, 22.3 kg ağırlığa sahip olan ve hedefe kilitlendikten sonra müdahale gerektirmeyen at-unut tipindeki füze hedefini doğrudan, cepheden ya da tank zırhının en zayıf olduğu yer olan üst kısmında yükselerek yukarıdan vurabiliyor.

ABD Ordusu tarafından Afganistan ve Irak Harekatında yoğun şekilde kullanılan, iki parçalı yapısı sayesinde personel tarafından kolayca taşınabilen füze dünyanın en etkili tanksavarları arasında gösteriliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com