Takograf’a talep arttı, ASELSAN üretimi artırıyor

Takograf’a talep arttı, ASELSAN üretimi artırıyor

Türkiye’nin başlıca yerli sayısal takograf cihazı üreticilerinden olan ASELSAN, piyasalarda oluşan talebe hızlı cevap verebilmek için aylık üretim kapasitesini artırıyor.

STC-8250A Sayısal Takograf Cihazının üretimi hakkında yerinde inceleme yapmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdere, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Bozdemir ve Daire Başkanı Hasan Hüseyin Mutlu ASELSAN’ı ziyaret etti.

Bakan yardımcısı ve beraberindeki heyete, Genel Müdür Yardımcısı ve Sektör Başkanı Bayram Gençcan ve Kamu Güvenliği Haberleşme Sistemleri Program Direktörü Kerim Berat Biçen eşlik etti. Ziyarette; üretim ve tedarik süreçleri, sayısal takograf cihazı üretimi hakkında bilgiler aktarılarak sayısal takograf cihazının arzı ve talebine ilişkin bilgi alışverişinde bulunuldu.

ASELSAN’a Avrupa onayı

ASELSAN Sayısal Takograf Cihazı (STC), Avrupa Birliği (AB) normlarıyla uyumlu, sürücü faaliyetleri ile ilgili hız bilgilerini ve belirli aralıklardaki (günlük, haftalık, aylık vb) araç kullanma zamanlarını, ihlalleri, cihaz kurcalama ve kurcalamaya yönelik girişimleri otomatik olarak güvenli bir şekilde kaydeden, kayıtları en az bir yıl saklayan ve değiştirilmesine izin vermeyen, istenmesi durumunda kayıtların aktarılmasına ve incelenmesine, dolayısı ile de ihlal durumlarının tespit edilmesine yarayan üst seviye Ortak Kriterler kripto güvenliğine (Common Criteria (CC) EAL4+ seviyesinde) sahip bir araç kayıt cihazıdır.

ASELSAN STC; gerçekleştirilen fonksiyonel ve CC EAL4+ güvenlik testlerinin tamamını başarılı bir şekilde geçmiş, İtalya’daki Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi’nde (Joint Research Center (JRC)) Birlikte Çalışabilirlik (Interoperability (IOT)) testleri neticesinde JRC’den IOT Sertifikası almıştır. Cihazın üretim, satış ve pazarlaması için gerekli Tip Onay Belgesi de T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan alınmıştır.

Tip onaylı STC, Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması (AETR)’ye paralel olarak 21.05.2010 tarih ve 27587 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Araçlarda Kullanılan Takograf Cihazları Hakkındaki Yönetmeliğin” Ek-1B’sine uyumlu bir üründür.

28 AB ülkesini kapsayan 51 AETR ülkesindeki araçlarda sayısal takograf cihazı kullanılmaktadır. AB Regülâsyonu gereksinimlerini karşılayan cihaz, dünyada 3 AB ülkesinde sadece 3 firma tarafından üretilebilmektedir. AB Ortak Araştırma Merkezi (JRC)’deki Birlikte Çalışabilirlik Testlerini (IOT) başarılı bir şekilde geçerek sertifikalandırılan STC-8250A cihazı ile ASELSAN, dolayısı ile de Türkiye dünyada 4. üretici ve tedarikçi olmuştur.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.