SON EKLENENLER
Su altı güvenliği Koç Savunma'ya emanet

Su altı güvenliği Koç Savunma'ya emanet

DENİZ/
1 yıl önce
21105 Görüntülenme

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri tarafından Yeni Tip Denizaltı Projesi için geliştirilen Solunan Havayı İzleme Sistemi’nin Tersane/Depo Seviyesi Bakım Eğitimleri Koç Savunma tesislerinde gerçekleştirildi.

Türk Deniz Kuvvetleri için Gölcük Tersanesi Komutanlığında inşası devam eden toplam 6 gemilik Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri tarafından geliştirilen ve 4’üncü gemi paketi teslim edilen Solunan Havayı İzleme Sistemi’nin Tersane/Depo Seviyesi Bakım Eğitimleri 7 Ekim’de Koç Savunma tesislerinde gerçekleştirildi.

Tersane personeline verilen eğitimler kapsamında sistemin BOS3 seviyesi bakım/onarımına yönelik teorik ve pratik bilgileri verildi.

Solunan Havayı İzleme Sistemi, denizaltıların kapalı iç mahallerindeki havanın çeşitli gaz konsantrasyonları açısından takip edilmesini ve ilgili sınır değerlerine göre uyarı, alam durumlarının takibini yapmak üzere tasarlanmış bir sistemdir. Bünyesinde bulunan gaz analiz altsistemi ile mahal havalarından borulama vasıtasıyla periyodik alınan örnekler analiz edilerek durum tespiti yapılır. Gaz seviyelerindeki duruma istinaden uyarı ve alarm durumları oluşturularak ilgili dış sistemlere aktarılır.

Gaz analiz altsisteminin dışında, bünyesinde bulunan sensör altsistemi ile de mahallerin yerinde ölçümü alınabilmektedir. Tüm sistem PLC kontrollü olarak herhangi bir operatör girdisine ihtiyaç duymadan tanımlı döngülerde otomatik olarak çalışır. Ölçüm sonuçları ve durumsal farkındalık bilgileri sistemin bağlı olduğu diğer sistemlere ve sistem üzerindeki ekran vasıtasıyla ilgili personele sunulabilmektedir. Sistem denizaltında bulunan personel ve sistem işleyişi için gerekli sınır değerlerin takibini yürütür.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com