SON EKLENENLER
Stryker'ın gücü artacak

Stryker'ın gücü artacak

KARA/
8 ay önce
3407 Görüntülenme

ABD Ordusu, Stryker muharebe aracını yeni 30 mm Uzaktan Kumandalı Orta Kalibre Silah Sistemi ile donatmak için Oshkosh Savunma'yı seçti.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Oshkosh Defence 4 Haziran'da yaptığı açıklamada, ABD Ordusu tarafından Stryker Double V Hull Muharebe Aracına 30 mm Orta Kalibre Silah Sistemi (MCWS) entegre etmek için 942,9 milyon dolarlık bir sözleşme verildiğini duyurdu. 

Açıklamada, şirketin Stryker aracının hareketliliğini ve bekasını korurken ateş gücünü artırmak için Pratt Miller ve İsrail'in Rafael şirketi ile birlikte çalıştığı belirtildi. Şirket, aracın üzerine Rafael'in muharebe sahasında kendini kanıtlamış olan "Samson" taret ailesine dayalı 30 mm'lik bir silah sistemi (MCWS) entegre edecek. Sözleşme, sistemin üç Stryker Tugayına entegrasyonunun yanı sıra teknik ve lojistik destek ile birlikte eğitimleri de kapsıyor.

Ordu yetkililerine göre, ilk sipariş yaklaşık 130 milyon dolar değerinde 91 aracı kapsıyor. Bunun yanı sıra, 30 mm Orta Kalibre Silah Sistemi versiyonuyla altı adede kadar Stryker tugayı kurulabileceği belirtiliyor.

Amerikan Kara Kuvvetleri'nin ateş gücü ve hareket kabiliyeti yüksek zırhlı piyade destek aracı ihtiyacı sonucu geliştirilen Stryker 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı, kent içinde kolay manevra yapabilmesinin yanında, açık arazide de yüksek koruma sağlıyor. Keşif, gözetleme, ambulans v.b gibi çeşitli konfigürasyonlara sahip olan Stryker, özellikle C-130’lar tarafından taşınabilmesi, C4ISR kabiliyetleri, 14.5 mm zırh koruması ve 9 kişilik personel taşıma kapasitesi ile ABD ordusunun vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com