SON EKLENENLER
STM'den 'Kargu'ya yeni görev

STM'den 'Kargu'ya yeni görev

HAVA/
9 ay önce
4158 Görüntülenme

İnsansız ve akıllı sistemler geliştirilmesi konusunda dünyanın önde gelen kurumlarından olan STM, KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA’nın, anti-radyasyon versiyonunun geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Defence and Technology'nin basın sponsorlarından olduğu “Yıldız Teknik Üniversitesi Savunma Sanayii Günleri” etkinliğinde STM Otonom Platformlar Grup Yöneticisi Erhan ÖZTÜRK, KARGU anti-radyasyon sistemiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü ve 2022 yılı içerisinde hazır olacağını açıkladı.

ÖZTÜRK açıklamasında, “Anti-Radyasyon dediğimiz şey, bir RF kaynağına yönlenmeye yönelik bir yetenek aslında. Yani diyelim ki GPS’siz bir ortamdasınız ve bu GPS’siz ortamda bir RF kaynağı var; bu, bir radar sistemi veyahut jammer sistemi olabilir. Buna kilitlenerek, seyrüsefer yardımcıları yani GPS olmadan oraya yönlenme gibi bir çalışma var. Bunun prototipleri yapıldı, ne zaman çıkacağı konusunda ise 2022 içerisinde diyebilirim.” İfadelerine yer verildi.Asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere tek er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, döner kanatlı milli vurucu İHA çözümü olan KARGU sahip olduğu çok gelişmiş bilgisayarlı görü imkanlarıyla tek başına rahatlıkla görev yapabiliyor. KARGU'nun sürü halinde kullanımına yönelik ilk uygulamalar da 2019 yılında yapıldı. Yürütülen çalışmalarla 20'den fazla KARGU platformu sürü halinde görev yapabilir hale getirildi.

Bu konudaki çalışmalar, özellikle sürü algoritmalarının iyileştirilmesi ve farklı görevlerin icra edilmesine yönelik olarak devam ediyor. Drone sürüsünün GPS’ten bağımsız her ortamda sorunsuz görev yapabilmesi amacıyla da KERKES projesi sürdürülüyor. Bu projenin sonuçlanmasının ardından yakın bir dönemde sürü kabiliyetini tam olarak kazanmış KARGU Kamikaze Drone’lar, TSK'nın kullanımına sunulmaya başlanacak.

Şu ana kadar TSK ve jandarma birlikleri tarafından kullanılan KARGU, önümüzdeki dönemde deniz platformları başta olmak üzere çeşitli platformlarla birlikte görev yapabilecek. 

KARGU’nun zırhlı kara araçlarıyla ve otonom kara sistemleriyle görev yapabilmesine yönelik de faaliyetler yürütülüyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com