SON EKLENENLER
STM THINKTECH’in ikinci kitabı yayında

STM THINKTECH’in ikinci kitabı yayında

GÜNDEM/TÜRKİYE
1 ay önce
1125 Görüntülenme

Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi STM ThinkTech, “Türk Savunma Sanayiinin Yükselişi ve Ambargolar/Kritik Teknoloji, Bileşen ve Alt Sistemlerde Yerlileşme ve Millileşme Hamlesi” isimli kitabını yayımladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Türk savunma sanayii için yol gösterici nitelikte karar desteğine, analiz ve araştırmalara imza atan STM ThinkTech, basılı yayın hayatının ikinci kitabını okurlarla buluşturdu. Savunma ve güvenlik temalarını, alanında duayen katılımcılarla, panel ve odak toplantılarında masaya yatıran STM ThinkTech, Türk savunma sanayiine uygulanan ambargolar ve etkilerinin ele alındığı iki önemli odak toplantı gerçekleştirdi.

“Olası Bir Ambargo Durumuna Hazırlık Kapsamında Geliştirilmesi Gereken Kritik Teknoloji, Bileşen ve Alt Sistemler” ve “Savunma Sanayiinde Kısıtlamalar ve Ambargolar Çerçevesinde Yerlileşme ve Millileşme” başlıklı düzenlenen toplantılarda, başta savunma sanayii olmak üzere Türkiye’nin önemli kurumlarında görev yapan 23 uzman bir araya geldi.

Türkiye’nin gelecekte başka devletlerin ambargo, yaptırım, kısıtlama ve tehditlerine maruz kalmayan bir ülkeye dönüşmesi için ne gibi strateji ve yaklaşımlar izlemesi gerektiğinin detayları bu iki toplantıda mercek altına alındı. Ambargolar ve milli savunma sanayii hamlesinin ele alındığı toplantıda ortaya çıkan görüşler derlenerek, “Türk Savunma Sanayiinin Yükselişi ve Ambargolar / Kritik Teknoloji, Bileşen ve Alt Sistemlerde Yerlileşme ve Millileşme Hamlesi” başlıklı kitapta toplandı.

Türk savunma sanayii ambargolara karşı hangi adımları attı?

Beş ayrı bölümden oluşan eserde şu konu başlıkları ele alınıyor:

• Uluslararası İlişkiler Açısından Ambargolar

• Caatsa Yaptırımları Sonucunda Türk Savunma Sanayiinde Yaşanan Sıkıntılar

• Sorunlar ve Çözüm Önerileri: Ambargolara Karşı Neler Yapılabilir?

• Ambargoya Yanıt: Yerli ve Milli Bir Savunma Sanayii

• Yerli ve Milli Savunma Sanayii Hamlesi İle Başarılanlar

“Türk Savunma Sanayiinin Yükselişi ve Ambargolar” kitabına buradan ulaşabilirsiniz:

Kaynak: defenceandtechnology.com